16 Haziran 2019 Pazar

60+ müzikali

Hayatımın ilk günlerini hatırlamıyorum. Bazı anıların da gerçekten bana ait mi olduğu, yoksa çok defa anlatıldığı için bende yapay bir hafıza mı yarattığı konusunda ciddi kuşkularım var. Onları es geçiyorum.

Çocuklarıma ve dostlarıma, “en başından” anlatmaya başlayayım desem… Belediye otobüsünde annemin kucağında oturmuş giderken dükkan levhalarını okuduğumu ve annemin şaşırdığını anımsıyorum. En eski anım bu.

Çocukluğumun, yazları Niğde’de geçen anlarını çok daha keyifle anımsıyorum. Diğerleri hep birkaç saniyelik görüntüler.  Bazıları hüzünlü.

Hayatımın bazı dönemlerini yazmıştım.

Bu ikisi dışında çoook sayıda anı da blogda paylaşıldı zaten.

😉

Genelde şanslıyımdır. Özellikle kendimden çok başkalarına uğurlu gelirim. Sabah siftahı benim paramla yapanlar, o gün çok kazanırlar.

Bir de… Babalar günü ile doğum günüm ya aynı gündür, ya da çok yakındır. Daha ne olsun.

😀

Bugünler için şunu söyleyebilirim.

Çocukken ve gençken kurduğum çok sayıda hayal vardı.  Bunların makul olanlarını gerçekleştirdim; diğerlerinin pek de anlamlı olmadığını öğrendim.  İnsan zamanla hayatta neyin önemli olduğunu anlıyor. Para ve unvan ve şöhret, kesinlikle bunlardan değil. (Zaten gençken de parayı hiç ilk sıraya koymadım.)

Ömür sona ermeden yaşamak istediğim birkaç hevesim daha var ve onlardan daha önemli başka şey yok benim için.

🙂

Her şey değişiyor ve değişmeli de… Ben de…Bazı eski hatalarım, onları yaptığım zamandan daha fazla canımı yakıyor.

Yaşamın sertleştirdiği yönlerimi yumuşatmaya çalışıyorum. Bir yandan da yıllardır söylemediklerimi dile getirme çabasındayım. Bu ikisinin zaman zaman çeliştiğinin farkındayım ama… Bu çelişki anını da seviyorum artık.

Başarılarına şahit olmak istediğim çocuklar ve gençler var. Yüzlerce öğrencim oldu. Maalesef, bir devirlerin efsane öğretmenleri gibi herkesin adını ve numarasını akılda tutma becerim yok. Üstelik, hafızam giderek zayıflıyor. (Karşılaştığımızda isminizle seslenmiyorsam, buradan özür diliyorum.)

Öğrencilerimden ve sosyal mecralar sayesinde tanıştıklarımdan sadece bazılarının adı aklımda kaldı. Onlar da hep aklımda olacak. Onları izleyeceğim. Başarılarından gurur duyacağım.

Bu yaşlarımın çok değerli olduğunun bilincindeyim. İnsan bazen gençliğini arıyor ama 40 yıllık dostluklar, gençken olmuyor.  Kime dostça sarılacağını öğrenmek var ya… 40 – 50 yıla değer.

Yıllar artık getirdiklerinden fazlasını götürüyor. Hemen her fırsatta, “keşke burada olsaydın” diye andığım çok sayıda akrabamı, arkadaşımı, dostumu da kaybettim.

Ömür uzadıkça, dostlukların süresi artıyor ama sayısı azalıyor.

🙂

Biz bu ömrü, büyük bir kaos yaşamadan bitirirsek, daha ne olsun. Mezar taşına ne yazıldığı önemli değil. Hatırlayanların keyifle anması önemli.

Notlar:

 • Müzik parçalarının sözlerini de seviyorum. Ancak, sevdiğim parçaları sıralarken sözlerinin değil, isimlerinin duruma uymasına çalıştım.
 • Sevdiğim parçalar bunlarla sınırlı değil. Daha yüzlercesi var.
 • Sevdiğim parçaların çoğunun klasik esintiler taşıdığını görürseniz şaşırmayın. Bir dönemin rock star’ları, İngiliz Kraliyet Müzik Akademisi mezunlarıydı. Ben (birkaç istisna dışında) oralarda takılı kaldım.

Sevgiler

Etiketler: , ,

Kategori: yaşamın içinden

“60+ müzikali” yazısına şu ana kadar 8 yorum yapılmış:

 1. Doğum gününüz kutlu olsun hocam. Allah sağlıklı ve uzun ömürler versin. Başardıklarınız örnek olsun, bundan sonra yapacaklarınız mümkün olsun inşallah.

 2. Ugur abi,

  Vücudunun dünya üzerinde geçirdiği 60 sene kutlu olsun, diğer hayallerin de gerçekleştiği upuzun bir ömür diliyorum.

  Ve, verdiğin ilhamlarla, paylaştıklarınla, fikirlerinle; 60 seneden kat kat fazlasını yaşadın. O fikirler, o ilhamlar başka meraklı zihinlerde yaşadı ve yaşayacak.

 3. Doğum Gününüz ve de Babalar Gününüz kutlu olsun Uğur hocam. Sağlıkla, huzurla ve sevdiklerinizle nice yıllara!

 4. Yav o son cümle nedir? Sanki hayat bitiyormuş gibi… Böyle cümleler kurmak için daha çok erken.

 5. Hakan Yılmaz :
  17 Haziran 2019
  9:32 am

  Babalar gününüz kutlu olsun Hocam.

  Ne mutlu bize sizi tanıdık…

  Sevgiler

 6. Babalar gününüz, doğum gününüz kutlu olsun hocam

 7. Nermin Ceylan
  Çok hüzünlü bir yazı olmuş hocam duygulandırdınız 🙁 babalar gününüz kutlu olsun 🙂
  hocam iki dönemdir sizden ders alan biriyim ve inanın MBA de sizin dersleri almadan mezun olunmaması gerektiğini düşünüyorum.
  Babacan bilgili tecrubeli zaman zaman da zorlayan ama herzaman öğretici kafamızın çalışmasını isteyen sevecen yardımsever bir hocasınız.
  İyi ki sizin gibi bir hocaya sahibiz iyi ki varsınız.
  Nice mutlu senelere 🙂
  ·
  Ugur Ozmen
  Hakkımı aşan güzel cümleler için çok teşekkür ederim. 🙂
  ·
  Gonul Altunok
  Ugur Ozmen Yok hocam, asla değil. 🙂
  Hem tecrübelerinizi paylaşmanız hem de verdiğiniz eğitimler bizim için çok değerli.
  İyi ki sizden ders almışım ben de.
  .

 8. Merve Gülşen :
  25 Haziran 2019
  11:56 am

  Geç kalmış da olsam doğumgününüz de babalar gününüz de kutlu olsun hocam.. Duygulandırdınız gerçekten.. Siz öğrencilerinizin ismini unutsanız bile bizim sizi ve çğretilerinizi unutmamız mümkün değil.

Yorum Yazın