31 Ekim 2009 Cumartesi

ABD’de MBA (3)

ABD’de MBA hakkında isimli yazıda uçakta okuduğum bir dergiden bahsetmiş, ve bazı kısımlarını tercüme ederek yayınlayacağımı söylemiştim. İlk trend’i Tamamlayıcı yaklaşım (integrative) olarak yazmıştım.

İkincisi …

😀

Liderlik:

MBA’in amacı, iş dünyasını iyi kavrayacak yöneticiler yetiştirmektir. MBA ve Executive MBA okullarının çoğu, bu konuya odaklanıyor.

Cleveland, Ohio’daki Case Western Reserve University’nin Weatherhead Yönetim Okulu hocası Michael Devlin, “Bazıları liderlik doğuştandır der. Ama biz buna inanmayız” diyor

“Liderlik öğretilir ve öğrenilir. Bazıları çok iyi yapabilirler. Ama ortalama kişiler de oldukça iyi olmayı becerebilirler.”

Okul 4 kademe liderliğin üzerinde duruyor.

  • Kendini yönlendirmek (Burada “leading yourself” diye geçiyor. “Managing yourself” değil.)
  • Ekipleri yönlendirmek  (leading teams)
  • Bir teşkilatı yönlendirmek  (leading an organization)
  • Toplum içinde yönlendirmek (leading in society)

Okul özellikle “Toplum içinde yönlendirmek” konusunu vurguluyor.

“Şirketin Genel Müdürü olununca bir anda kamu ve  kurallar ile iyice yakınlaşılıyor. Hatta yeni oluşturulacak yasalar konusunda fikir beyan etmen gerekiyor. Şirket adına bağış yapmak, kurumsal sosyal sorumluluk projelerinde yer almak, siyasi konularda fikir söylemek zorunda kalınıyor. Bunların hepsinin yönetilmesi gerekli”

Eski yönetim yaklaşımı, hataları bulup onarmak üzerineydi. Şimdi aksini öneriyoruz. Teşkilatının adanmış ve başarılı olduğun konuları bul. Bunların ortak noktalarını gör ve fazlasını yap.”

😉

Üçüncü yazı (gelecekte bir zaman) Tecrübe ile öğrenme

😀

Etiketler: , , , , , , , ,

Kategori: İş hayatı, yaşamın içinden

Yorum Yazın