7 Mayıs 2009 Perşembe

Alkışlar kime?

Uçak yere konar. Alkışlar kopar… Neden alkışlarlar? Kimi alkışlarlar?

Her gün işten çıkarken, mesai bitiminde… işinizi iyi yaptığınız için sizi alkışlıyorlar mı?

Düşünsenize, Genel Müdür çıkıyor. Herkes alkışlıyor. (Yalakaların elleri patlıyor, doğal olarak 🙂 )

Şirketi bugün batırmadı diye… Siz eve işsiz gitmediğiniz için… Her akşam…

🙂

Benim de uçakta alkışladığım oldu. Bir veya iki kez. Yumuşacık indi. Zaten yapması gerekeni diğerlerinden çok daha iyi yaptığı için, neredeyse hissettirmediği için ustalığı alkışladım.

Merak ettiğim şu: İnsanlar pilotu mu alkışlarlar… yoksa yine altımıza kaçırmadan karaya ayak bastık diye kendilerini mi alkışlıyorlar?

😛

Etiketler: ,

Kategori: yaşamın içinden

“Alkışlar kime?” yazısına şu ana kadar yorum yapılmamış

  1. Sanırım bu alkışlama Almanya – Türkiye arasında trafik artınca oluşan bir uygulama oldu. Artık Alman turistler mi gelirken, Türk işçiler mi giderken alkışlamaya başladılar bilemeyeceğim… Ancak bir kaç kez arkadaş grubumuz ile hiç beklenmedik bir seferde büyük alkışı eğlenmek için başlattığımız kesindir.
    Sözün özü: bana da saçma gelir sadece işini yaptığı için birini alkışlamak, bahşiş vermek veya başka türlü takdir etmek. Müşteri (adı her ne olursa olsun) artı değer ister mutlaka.

  2. Stres atma yönetemi alkış. Gerçi içinde az da olsa şükran duygusu yok değil. Cevap veriyorum: B 🙂

  3. “Yaşasın indik!” motivasyonu bence de. Bir adım öteye götürmeye çalışayım fikrini Uğur Abi; pilot zaten yapması gerekeni yaptığı için bu alkışı aldığına göre yolcuların pilotun işini doğru yapacağına olan beklentilerinde de bir eksiklik var demek ki. Ben son zamanlarda uçakta kuyruğa yakın oturuyorum, inişte bulunduğum yer inanılmaz hoplayıp zıplıyor, heyecanıma heyecan katıyor. O kadar para veriyorum, ulaşımın yanısıra eğlence beklentim de var, ben de böyle bir yolcuyum işte. Alkış hakkımı karda, fırtınada, buzda inen pilotlar için saklı tutuyorum.

  4. Bana da bu alkış şükürler olsun hala yaşıyoruz alkışı gibi geliyor 🙂

Yorum Yazın