16 Şubat 2010 Salı

Ar-Ge mühendisi adayı

Dün akşam, 30+ yıllık bir arkadaşım ile sohbet ettik. Elektronik işinde… Orta ölçekli bir şirketin sahibi. Ar-Ge’ye ciddi kaynak ayırıyorlar.

Yurt içinde ve dışında müşterileri var.elk-muh_0

🙁

Ar-Ge kısmına genç mühendisler alıyorlar. Adaylara mesleki sorular soruyorlarmış. “Ohm kanununu anlat” gibi… (Birkaç tane daha soru örneği söyledi ama, aklımda kalmadı.)

Son dönemlerdeki işe alma görüşmelerinden bahsetti. İyi okullardan mezun olmuşlarsa, bir büyük şirkette çalışıyorlarsa… “Tüm ufukları değişiyor” dedi.

“Ben ABCell’de çalışıyorum. Dünkü mezun değilim. Bana böyle soruları soramazsınız.” diye yanıtlıyorlarmış. Arkadaşım bu yanıtı verenlerin 24 – 26 yaşlarında Elektrik / Elektronik Mühendisleri olduklarını söyledi.

🙁

Şaşırmadım, ama üzüldüm.

🙁

🙁

Etiketler: , ,

Kategori: İş hayatı, yaşamın içinden

“Ar-Ge mühendisi adayı” yazısına şu ana kadar yorum yapılmamış

 1. Yukarıdaki hikayeniz gibi olmasa da benzeri hikayeleri çok duyuyorum. İş yazılım içerikli veya teknik anlamda becerileri içeren bir iş ise mutlaka aday görüşmelerde zorlanmalıdır. Sonrasında pişmanlık duymamak adına.

  Bir hikaye de benden.

  Büyük bir fimanın proje yönetimi departmanındaki açık pozisyona başvurup görüşmeye çağırılan bir arkadaşımı, ikinci görüşmede İngilizce sınavına tabi tutmuşlar. Kendisi de “5 senedir x firmasında proje yöneticisiyim buna ne gerek var.” dedikten sonra görüşmeyi terketmiş.

 2. Can Sungur :
  12 Mart 2010
  12:28 pm

  Genç bir mühendis olarak kendimi düşündüm. Bana böyle sorular sorulsa, bunu aşmam gereken bir engel olarak görür ve aşmazsam başarısız hissederdim. İngilizcemi mazur görün ama benimki bir “It’s a challenge!” hissi. Görüşmede ohm kanunu soruyorlarsa, ohm kanunudur. Burcunu sorarlarsa burcundur.

  İş görüşmelerde ben iş arayan kişinin de şirketi tanıdığını düşünüyorum. Şirketin tarzını ve yaklaşımını görmek için, farklı ve kendine has sorular sorma cesaretini gösteren bir şirket çok güzel bir fırsat.

Yorum Yazın