4 Ekim 2012 Perşembe

Başarı ve başkası

Başarısızlık Zirvesi‘ni baştan sona izleyemediğimi anlatmıştım.

Sevgili arkadaşım İlyas Boydak izlemiş. “Çok şey kaçırdığımı” söyledi. Bazı önemli noktaları anlattı. Bunlardan (aklımda yer eden) biri şöyle:

Konuşmacılara sorulmuş: Başkaları tarafından başarılı nitelendirilmek, ama mutsuz olmak mı; başkaları tarafından başarısız sanılmak, ama mutlu olmak mı?

Bu 2 seçenek verildiğinde, hemen herkes başkasının görüşünü umursamayıp kendi mutluluğunu önemsemiş. Bir kişi hariç. Kim olduğunu tahmin etmemi istedi, ilk seferinde bildim.

İlyas’la tartıştık. Bu durumun bir “nesil sorunu” olduğunu söyledi. “Baby boomer” diye anılan 50+ yaş neslinin “başkasının hayatını yaşadığını” iddia etti. Çoğunluğu Y nesli olan girişimciler, başkasını pek umursamıyor.

Bu kanaat genelde doğru olmakla birlikte, BENCE o kişi için doğru değil. İşini ve görüntüsünü çok umursamak, başkalarına göre pozisyon almak aslında X neslinin özelliği. Nesiller arası farkları inceleyenler tarafından iş hayatında “köpekbalıkları” diye adlandırılıyorlar. (Ayrıntılı bilgi şurada, şu videodan da “lider olarak X nesli” izlenebilir.)

Bahsedilen yönetici, benden yaşlı olmakla beraber ruhu genç. X neslinin tüm özelliklerini taşıyor.

😛

Bana sorarsanız başarının tanımı, işin en önemli kısmıdır.

Herkesin tanımı kendine…

😉

 

Etiketler: , ,

Kategori: yaşamın içinden

“Başarı ve başkası” yazısına şu ana kadar 4 yorum yapılmış:

  1. Başarısızlık Zirvesi konulu yazılar:
    http://ugurozmen.com/is-hayati/basarisizlik-zirvesi
    http://ugurozmen.com/yasamin-icinden/basarisizliga-giden-yol

  2. Malum şahıs 🙂 bu iki şıktan bahsettiğinizi şıkkı işaretlemekle beraber, hem başkaları tarafından başarılı addedilmek hem de mutlu olmak diye ilave etmeyi de unutmadı..

  3. Kim “hem başkaları tarafından başarılı addedilmek hem de mutlu olmak” istemez ki… O nedenle bu bir yanıt değil. Ona “mutlak doğru cümle” diyorum ve ciddiye almıyorum 🙂

  4. Süpersiniz Hocam bu yazıyı daha önce okumamıştım. Süperim ama neden demeyin 🙂

Yorum Yazın