31 Aralık 2011 Cumartesi

Bence 2011 – Sosyal’in S’si

Bu sene:

  • Sosyal medya sayesinde başlayan arkadaşlıkların bir kısmıyla yakınlaştık,
  • … bir kısmıyla uzaklaştık.
  • Bazı okurlarım kulağımı çektiler,
  • … bazıları sataştılar,
  • … bazıları teşekkür etti.

😉

Benim yaşımda olunca, kolayca yeni arkadaş edinilmiyor. Yılların yöneticilik deneyimiyle, belli bir süre geçirilmesi gerekiyor. 2011’de de çok sayıda genç arkadaşın parıldadığını, kimisinin piyasadaki fırsatları kendi becerisi sayıp havalandığını, kimisinin sanal şöhrete kandığını, kimilerinin ise 20’li yaşlarda şöhret olma kandırmacasından uzaklaşıp ayaklarının yere bastığını izledim.  İlk örneklere şaşırmadım, son gruptakilerle gurur duydum.

Büyük çoğunluğun değişimi anlamadığını farkettim. Değişime itirazın en çok gençlerden geldiğini gördüm.

Birşeyler öğrenmeye çalışan, toprağının ve tohumunun değerli olduğuna inandığım birkaç genç arkadaşa hami’lik etmeye çalıştım (ne de olsa asıl adım Hami Uğur Özmen). Kimilerinde yanıldım, bir – iki tanesine “iyi ki” dedim.

Birkaç arkadaş ile önce uzuuun sabah kahvaltısı sohbetleri, sonra 2 – 3 ayda bir akşam yemeği buluşması yapmaya başladık. Bilgilerimizi ve keyiflerimizi paylaştık.

Ama bazılarından da uzaklaştım. Kimileriyle de özlesek de – karşılıklı – işlerin yoğunluğu nedeniyle görüşemiyoruz.

🙁

Okurlarım giderek azalan yazılara tepki gösterdiler. “Eskiden aklımızı zorlayan, ufuk açan şeyler yazardın; şimdi kendi eleştirdiğin mutlak doğru cümleleri yayınlıyorsun” dediler.

Haklıydılar. 3 nedeni vardı. (1)  uzaktanCRMegitimi.com’a daha çok ayırdım, (2) temel konularda bile ne kadar eksik olduğunu gördüm, (3) işlerimin yoğunluğu nedeniyle, beni de besleyen sohbetlerim azalmıştı.

En önemlisi 3’üncüsü. Genç arkadaşlarla sohbet ettiğimde, onlara anlattığım konuları daha sonra yayınlıyordum. Sohbetler azalınca, aklıma gelenler de azaldı.

🙁

Bazı yazı dizileri yarım kaldı. Bunların farkındayım. Ne var ki, sataşanlar insanda iştah bırakmıyor. O zaman mutlak doğru cümlelerden başkasını yazmak gelmiyor içimden.

🙁

Diğer yandan, yazıların arası uzayınca e-posta atarak sağlığımı soran okurlarım da oldu. Okuyan, katkıda bulunan, eleştirisini sataşmadan paylaşan herkese teşekkür ediyorum.

Onlar sayesinde daha fazla bilgiyi paylaşma gücünü kendimde buluyorum.

😀

Etiketler: , , ,

Kategori: yaşamın içinden

Yorum Yazın