26 Ağustos 2012 Pazar

Bencil ama Dürüst

Fatmanur Erdoğan geçenlerde Facebook’da “Sizce Türk insani dürüst insan mıdır?” diye sordu.

Okulda öğrenilmesi gereken önemli yaklaşımlardan biri, sıfatları tartışmadan önce tanımlamak gereğidir. Yani, önce dürüst nedir diye mutabık kalınır, sonra tartışılır.

😉

Gelen yorumlara baktığımda (ki birkaçı bana aittir) tanımlama yapmayanların iyimser olduğunu gördüm. Kendisi tanımlama yapmayanların başka tanımlara saldırdığını görmek de ilginç oldu.

Benim tanımım çok kısa ve net. Kurallar değişir, prensipler değişmez yazımda belirttiğim gibi “kendisine yapılmasını istemediğini başkasına yapan kişi dürüst değildir“.

Kendinden kaçmayı becerenler bu tanıma “dürüstlükle ilgisi yok, empati veya bencillik tanımıdır” diyebilirler. Nasıl bencil ama dürüst olunuyorsa?..

🙁

Eğer

“dürüstlükle değil de sadece empati veya bencillik ile ilgilidir” diyorsanız… Lütfen hiç görüşmeyelim.

😛

EKLEME: 17 Ağustos 2015 tarihli Facebook resmini şuraya koyayım da…

ahlak-1

 

 

 

Etiketler: , ,

Kategori: yaşamın içinden

“Bencil ama Dürüst” yazısına şu ana kadar 11 yorum yapılmış:

 1. Ahlak’ın en basit ilkesi “sana yapılmasını istemediğini başkasına yapma”dır. Uyanıklık, kısa süreli başarı getirebilir ama sürdürülebilir başarı ancak dürüstlükle mümkün.

 2. Bu kadar kişi bunları biliyor ve inanıyor ancak gerçek hayatta çok mu azız, neden hayat düzelmiyor? Hep ben kendimi çabalarken görüyorum ve üzülüyorum.

 3. Esra,
  Gerçek hayatta çok azız. Uyanıklığın prim yaptığı yerlerde giderek azalmamız da kaçınılmaz.

 4. “Türk insanı dürüst müdür?” tartışmasında beni haklı çıkaran araştırma bulguları yayınlandı.

 5. Sarı ışık yandığında yola devam ederse, birkaç saniye sonra – kendisine kırmızı yandığında – yandan gelen trafiği tıkayacağını bilerek ilerleyenler var. Bu şekilde trafiğin daha uzun süreli tıkanacağını anlamamak için üstün akıl veya zeka gerekmiyor. Bence onlar sadece bencil değil aynı zamanda ahlaksızdır.

  Bizim geçiş hakkımızı ve zamanımızı çalmaktadırlar.

 6. 10 yıl önceki çalışma hayatımda “uyanıklı kısa vadede dürüstlük uzun vadede prim yapıyordu” ancak görüyorum ki; etrafımdaki insanlar 3 yıl şurda uyanıkllık, 8 yıl burda uyanıklık yaparak hem emekliliklerini hem de ömürlerini dolduruyorlar benim gibi DÜRÜSTLERE de “dürüstlük uzun vadede kazandırır” diye avunmak kalıyor zannımca, tıpkı Hindu’ların Reenkarnasyona inanması gibi… ve üzülüyorum…

 7. Toplum konusunda benzer görüşleri olanlar var

 8. “Türkler dürüsttür” diyen arkadaşlara

 9. 35 yaşındayım. Dürüst yaşamak için çok çabalıyorum. Ne zaman yılsam, ben mi kurtaracağım dünyayı desem, “dünyayı vazgeçenler batırdı” sözü geliyor aklıma…
  O yüzden belki de…
  Belki olmadı boyum bir çınar kadar,
  ama hiç eğmem gerekmedi de.. Bu da yeter…

 10. Sosyal mecralarda “Türk insanı dürüst müdür?” diye sorulursa, “Dürüsttür” diyenler ezici çoğunlukta çıkıyor. Aksini söyleyenleri küçümseyen yorumları da ihmal etmiyorlar. (Sonra gazetelerde araştırma sonuçlarını okuyoruz.)

 11. […] Erdoğan’ın “Sizce Türk insani dürüst insan mıdır?” sorusuna çoğunluk EVET diye yanıt […]

Yorum Yazın