20 Mayıs 2014 Salı

Bu neyin tepkisi?

Bir MBA katılımcısından şu mesajı aldım.

Sent: Çarşamba, Nisan 30, 2014 1:53 PM
To: Uğur Özmen
Subject:
 
Ugur Hocam merhaba,
Üzülerek dersten çekildiğimi bildirmek istiyorum. Hem grubun verimli çalışamaması, hem de …….. sektörünün bana cok yabancı olması dersle ilgili beklentimi karşılamadı.
Benim kafamdaki grup çalışması bu değildi. Sanıyorum ….. (grup arkadaşı) da çekildi. Arkadasların  dersle ilgili esnek davranmak istediğini tahmin edebilseydim ilk gün başka grup yada sektör seçerdim.
Umarım mezun olmadan ders tekrar açılır ve gelirim..
sevgiler

 

Gerçek: Bu arkadaşımız 20 ve 27 Nisan’daki derslere katılmamıştı. Yani kendisini en son 13 Nisan tarihli derste (yukarıdaki mesajdan 17 gün önce) görmüştüm. Ayrıca içinde olduğu grup o tarihten önceki derslerde verdikleri 2 ödevi de geri bildirim doğrultusunda düzeltmemişlerdi.

Yorum: Mart ayının son haftasından beri grubun derse karşı ilgisi kaybolmuş gibiydi.

Mesajda Subject’in boş olması da dikkatimi çekti.

🙁

12 May 2014 tarihinde 17:23 de, şunları yazdım:

Merhaba,
 
Eğer yüz yüze konuşsaydık, BAŞKA BİR ÇÖZÜM BULABİLİRDİK.
Keşke bu mesajdan önce görüşebilseydik.

 

40 dakika içinde aldığım yanıt şöyle

Sent: Monday, May 12, 2014 6:02 PM
To: Uğur Özmen

Bu neyin tepkisi? Sizi anlamakta güçlük çekiyorum. Ben son derece iyi niyetli bir düşünce ile size mail attım.
2 hafta sonra cevap verdiğiniz için çok teşekkür ederim. Biz öğrenci değiliz. Katılımcıyız. Belki son zamanlarda benim şartlarım yüz yüze gelip konuşmak için uygun olmamıştır. Nasıl biliyorsunuz?
Bu zamana kadar kimseyle yüz yüze konuşmaktan kaçmadım. Kaçacagımı da düşünmedim.
Konuşmaya gelenlerde sizin için değil, dersi olduğu için okuldaydı.

 

Gerçek: Sınıfta defalarca “Kendinizi öğrenci gibi görmeyin. Sizler katılımcısınız” diyen benim. “Bu nedenle ödevleri de öğrenci ödevi gibi görmeyin. İş hayatında bir proje yapar gibi yaparsanız, kesinlikle başarılı olursunuz” diye de vurguluyorum.

 • Gerçekleri ve kişisel yorumları yukarıda ayrı maddeler şeklinde yazdım. Ne de olsa bir çare sorarken ikisinin ayrı belirtilmesi gerektiğine inanırım.

Yazdıklarımdan nasıl bir “tepki” duygusu alındığını anlamadım. Gerçekten çözemedim.

Bana anlatabilecek olan var mı? Bu neyin tepkisi?

.

Etiketler:

Kategori: yaşamın içinden

“Bu neyin tepkisi?” yazısına şu ana kadar 4 yorum yapılmış:

 1. Arkadas belli ki zor bir donemden geciyor 🙂

 2. fatih yılmaz :
  20 Mayıs 2014
  4:24 pm

  Sayın hocam ;
  Blogunuzu yaklaşık 4 senedir büyük bir ilgiyle takip ediyorum,öncelikkle size teşekkür etmek istedim.
  Tahmin ettiğim kadarıyla bu ders sizin Mine Könüman ile birlikte verdiğiniz Ürün geliştirme dersi,blogunuzda duyurmuştunuz daha önce ve bende içimden keşke böyle değerli bir dersi böyle kıymetli hocalardan alabiseydim demedim değil.
  Grup oluşturularak yapılan bu tip derslerde sorun çıkması pek muhtemel oluyor ki çıkmış zaten.Çünkü iyi tanımadığın insanlarla bir anda grup olup bir sektör belirleyip ürünün pazarlaması hakkında konuşmak o kadar kolay birşey olmuyor,en azından biz öğrenciler ve profesyonel olmayanlar için.Sen severek bu dersi almışken diğer birkaç arkadaşın bu dersi kredi doldurmak için almış olabiliyor.Sen hadi bir araya gelelim ve beyin fırtınası yapalım diye çok heyecanlıyken diğer grup arkadaşın önemsiz bir bahane sunarak katılamıcam diyebiliyor.Ya da gruptaki insanların çalışma stilleri birbirine uymuyor.Ve bunların hepsi de senin motivasyonunu çok aşağı çekiyor.Hele hele bunun çok severek aldığın bir ders olması insanı daha bir üzüyor.Nihayetinde de emek ve zaman harcanmışken hayal kırıklığıyla dersi bırakmayla sonuçlanıyor. Anladığım kadarıyla katılımcı arkadaşımızda önemsediği bir dersi grup içinde çıkan bazı sıkıntılardandolayı bırakmanın üzüntüsü içerisinde.Size olan tepkisi ise sanki ‘biz zaten iki ödevi geri bildirim doğrultusunda bile düzeltmedik ,ben iki haftadır derslere gelmiyorum, grubumuzda bir sorun olduğu belliydi daha önce bir şeyler yapsaydın keşke de benim canım dersim yanmasaydı der gibi.Ayrıca mesajına 12 gün sonra cevap almasına biraz bozulmuş sanki..Aslında tepkisi size değil de size yönlendirilmiş.
  Ayrıca hocam; bu tip grup çalışmalrıyla iş hayatında da karşılaşacağızdır.Karşımıza çıkan buna benzer sorunlara nasıl bir yaklaşım gösterebiliriz nasıl aşabiliriz? Teşekkürler…

 3. Büyük harfle yazmanız yanlış anlaşılmaya yol açmış.

 4. Erinç Aşıcıoğlu :
  25 Mayıs 2014
  3:02 am

  “sektörünün bana cok yabancı olması dersle ilgili beklentimi karşılamadı.”
  iki maildeki dip notlar kendini belli ediyor. ilk mail nazikçe, ikincisi duygusal tepki .Yalnız ikisinde de bugüne kadar bütün yazılarınızda bahsettiğiniz gibi sonuç ve çözüm üretme yok.
  Şansım olursa sizinle MBA yapmak şuan en büyük arzum ama , Katılımcılar için ilk ders, bir yerde iş sahibi olmanın, iş yerlerindeki pozisyonlarının , MBA ücretini ödeme gücünde olmalarının , onları profesyonel yapmadığı anlatılmalı.
  Doğru yaklaşım geliştirip çözüm sunsaydı , o grubu dahi harekete geçirebilir ve hem dersten hemde gruptan verim alıp , kendi faydasını artırabilirdi sanıyorum. Bu şekilde de size profesyonel olduğunu gösterirdi.

Yorum Yazın