19 Aralık 2012 Çarşamba

Daima çırak

Bazı patronlar vardır öğretir, yetiştirir. Bazı patronlar sadece etinizden, sütünüzden yararlanır. Bazıları posanızı çıkarmaya çalışır.

30 yılı aşan iş hayatımda çok sayıda patron veya amirim oldu. Şunu gördüm.

Beni yetiştirenlerin yanında her zaman öğrenciyim. “Hiç ustalaşmadın mı?” diye sorsanız, usta oldum elbette. Ama bende emeği geçenlerin yanında değil. Orada daima çırak olduğumu, çırak kalacağımı, her zaman öğrenecek bir şey bulacağımı bilirim.

Dün yanında çırak olmaktan gurur duyduğum patronlarımdan birini toprağa verdik.

Adam gibi adamdı. Yanında çalışanlar piyasa ortalamasının birbuçuk katını alırdı. Her elemanına baba gibi davranırdı. Onların her sorunuyla ilgilenir, gereğinde yardım eder, borç verirdi.

Bana en doğrusunu yapmayı öğrettiği gibi, uzun mesai saatlerinin anlamsızlığını da öğretmiştir. Sonraki yıllarda bir yandan işimde aşırı titiz olduysam, ama ekibimi saat 18.00’de “İşiniz bittiyse burada boş yere beklemeyin” diye gönderdiysem, onun sayesindedir.

İnsanın ustalarına borcu bitmiyor. Yeterince ödeyemeden kaybediyor onları.

Nur içinde yat Ayhan Keyman.

.

Kategori: yaşamın içinden

“Daima çırak” yazısına şu ana kadar 2 yorum yapılmış:

  1. Başınız sağolsun.

  2. Birçok USTA’nın yanında çalıştım. Okuldan sonra yine benim için hem okul, hem de ekol oldular. Her zaman çırak olarak kalacağımı biliyorum ama belki başkasının ustalığına katkı yaparım diye yazıyorum.

Yorum Yazın