6 Ekim 2011 Perşembe

Dinlediklerim – Tal Ben Shahar

İstanbul Bilgi Üniversitesi’nin bağlı olduğu Laureate Uluslararası Üniversiteler Ağı (Laureate International Universities Network)  dün yapılan World Business Forum’u naklen yayınladı. Liderlik konusunda başarılarını kanıtlamış fikir önderlerini izledik.

Malcolm Gladwell’in konuşmasında tuttuğum notları yazmıştım. Dün dinleyebildiğim ikinci konuşmacı Tal Ben Shahar idi.

  • Açıkçası, “mutluluk insanın içindedir, onun sana egemen olmasına izin ver”, “el ele tutuşalım ve mutlu olalım”, “Dünya keşke güzel bir yer olsa”, “pembe pancurlu evimiz ve bahçesinde tavşanlarımız” gibi yaklaşımlardan uzak durmuşumdur. Dün akşam izleyene kadar Tal Ben Shahar‘ı tanımıyordum. Bu yazıyı hazırlarken inceleyebildiğim kadarıyla oldukça meşhur bir “mutlu yönetim” yazarı ve konuşmacısıymış.

🙂

Tal Ben Shahar’ın ana konusu SORULAR idi.

Suç oranının yüksekolduğu yerlerde yıllarca “Neden böyle yapıyorlar?”, “Suçu nasıl azaltırız?” “Ne gibi önlemler almalıyız?” gibi sorulara yanıt arandığını ve bu tutumun zerre kadar ilerleme sağlamadığını anlattı.

Sonra soruyu değiştirmişler.  Başarılı olanlara bakmışlar ve “bunca soruna rağmen bazıları nasıl başarılı oluyorlar?” diye incelemeye karar vermişler.

Başarılı olanlar incelenmiş. Bunlar çocukluklarında çok başarılı “süper çocuklar” değil.  Olağan karakterler… Diğerlerinden en büyük farkları daha “dayanıklı” olmaları.

Ortak özellikler şunlarmış:

  • Gelecek için amaç belirliyorlarmış,
  • İyimser bakış açıları varmış,
  • Rol modellerini tanımlamışlar,
  • Kendi zayıflıklarına değil, güçlü yönlerine odaklanmışlar.

Bunların hepsinin öğretilir / öğrenilebilir olduğunu görünce, bu yönde eğitim vermeye başlamışlar. Bildiğiniz (hiç hoşlanmadığımı yukarıda yazdığım) “3 sır”, “5 ipucu” gibi kitapları değil, başarılı kişilerin hayat hikayeleriyle eğitim vermeye başlamışlar.

Tal Ben Shahar bu değişikliği, “yükümlülük (liability) modelinden varlık (asset) modeline geçmek” diye tanımladı.

Üzerinde durduğu konu şu: Soru değişince, gerçek (reality) de değişiyor. Aslında, soru gerçeği tanımladığı için değiştiriyor. Bu nedenle “nerede yanlış yaptık?”, “neyi düzeltelim?”, nasıl düzeltiriz?” gibi yanlış sorular nedeniyle  potansiyel boşa gidiyor.

Elemanların da zayıf yönlerine değil güçlü yönlerine odaklanılarak daha “mutlu yönetim” olacağını vurguladı. Zayıflığı olmayan kişi zaten yok. Zayıflığı yönet, adamın içindeki tohumu büyüt.

Tal Ben Shahar’ın sunumunun son sözleri: Soru gerçeği tanımladığı, hatta yarattığı için doğru yanıta değil DOĞRU SORUya odaklan.

🙂

Bugünki oturumlarda da not tutup paylaşmaya çalışacağım.

😀

Meraklısına, zor zamanlarda kariyer yönetimi konusunda:

😉

Etiketler: ,

Kategori: yaşamın içinden

“Dinlediklerim – Tal Ben Shahar” yazısına şu ana kadar bir yorum yapılmış:

  1. Doğru soru sormak, her türlü performans ölçümünde doğru sonucu almayı sağlar.

Yorum Yazın