21 Eylül 2014 Pazar

Ego mu, Özgüven mi (devam)

Bir okurumdan gelen mesaj üzerine yanıt vermeye başlamıştım. İlk kısmını “Yanıtım bitmedi” diye sonlandırdım. Bugün devamı

😉

17 Eylül 2014 günü gelen

Selamunaleyküm Uğur Bey,
Yazılarınızı ara sıra okuyorum ve hoşuma gidiyor.Sizin gibi için dolu yazıları okumaktan hoşlanıyorum,konusu ne olursa olsun.Yazılarınızda müthiş bir özgüven var.Kendine güveni olmayan bir insanın,günlük olaylardan çıkarımlar yapıp,bu kadar çok yazı çıkarabileceğine inanmıyorum.Sakız satan çocuk yazısından sonra aklıma geldi.Bu kadar çok yazı yazmanızın sebebi özgüven mi,ego mu ? Eğer cevap vermeye kalkarsanız samimiyetime inanmanızı rica ediyorum.Art niyet olmadan yazdım bu maili.

İyi çalışmalar..

mesaja yanıtımın birkaç yazı süreceğini söylemiştim.

tiyatro

İlk yazıda, sadece 2 sıfata sıkıştırılmaktan hoşlanmadığım için, Cyrano de Bergerac gibi kendimle dalga geçen bir gerekçeler listesi hazırladım. Bunlar sayıdan (çok yazı) içeriğe (ne yazıyorum) geçiş adımlarıydı. Her bir gerekçe, o yazının içeriğine göre belirlenmişti.

Şimdi devamı:

İnatla sadece özgüven veya ego ikilisinde kalmak istersek… Bence içerikten yola çıkarak hangisini yansıttığını söylemek mümkün.

Şöyle ki…

Bir grup insan, yakınları dışında kimsenin pek te okumaya değer bulmadığı konuları, kendilerinin ne yediklerini veya içtiklerini, günlük yaşamda neler yaptıklarını, ne düşündüklerini paylaşıyor. “Kendini önemli sanıyor, bu nedenle sürekli yayınlıyor” ise… “Öğrensek ne olacak?”, “Bize ne yahu”, “Bana zerre katkısı yok!” diyorsanız bu paylaşımları ego diye damgalayabilirsiniz. ozguven

Dünya çapında ünlü aşçılar, TV’lerde veya bloglarda kendi yemek tariflerini paylaşıyor. Michelin yıldızlı (dolayısıyla çok pahalı) restoranlarının yanında aynı yemek tarifleriyle daha ucuz bir lokanta açılmasından korkmuyorlar. (Benzer şekilde birçok uzman, kendilerini diğerlerinden ayıran bilgileri paylaşıyor.)

Eğer “Adam korkmuyor. İşte bu kendine güvenmektir” “Özgüven budur” diyorsanız… Bunu söylemenizin nedeni içeriktir. Kendinde olan ve ona değer katan bir bilgiyi veya özelliği paylaşmaktadır.

😀

Bana gelirsek, (ne de olsa sorunun muhatabı benim) şu ana kadar 1800 civarında yazı yayınlamışım.

ugurozmen.com’da okuduklarınızın dışında uzaktanCRMegitimi.com’da da yazılarımı yayınlıyorum. Orada müşteri ilişkisi yönetimi (CRM), müşteri deneyimi yönetimi (CEM veya CXM deniyor), veri anlamlandırma, big data, bilgi yönetimi, bilişimin hayatımıza etkileri gibi konuları işliyorum.

  • Bazı yazıları önce ugurozmen.com’da, sonra az değiştirerek ve daha bilimsel şekilde uzaktanCRMegitimi.com’da yayınladığım oluyor. Yazılarımın sayısını tam olarak bilmememin nedeni de bu tekrarlar.

Bu durumda ugurozmen.com’daki yazılarımın ego’yu, uzaktanCRMegitimi.com’daki yazıların ise özgüven’i yansıttığını iddia etmek de mümkün.

Özetle (sadece 2 sıfata sıkıştırılmak istenirse bile) çok yazı yayınlamanın nedenini içeriğe bakarak belirlemeliyiz. Şimdi ben sorayım. Sizce hangisi?

😛

Resim şuradan

Etiketler: , , , ,

Kategori: yaşamın içinden

“Ego mu, Özgüven mi (devam)” yazısına şu ana kadar 4 yorum yapılmış:

  1. Ego – Özgüven sorgulaması’nın devam yazısı (3)

  2. Bir devam yazısı

  3. “Neden yazıyorum?” sorusunun yanıtı bu yazıda.

  4. Dizinin 6’ıncı yazısı

Yorum Yazın