27 Ocak 2009 Salı

Haklı olmak yetmez

Bir iş arkadaşımla şehirlerarası yolda hızla gidiyorduk. Karşıdan gelen araba hatalı sollama yaptı, bizim şeride geçti. Arkadaşım direksiyonu aniden sol-sağ yaptı.  Şoförler arasında “kafa gösterme” denen hareket…

Kızgınlıkla haykırdım:

– Ne yapıyorsun?

– Kendi yolundan gitsin pe..venk.

“Bak” dedim, “şehirlerarası yolda giderken çarpışan iki arabadan çıkarılan dört cesetten haklı olan yerine, geçip giden arabadaki hakkı yenilen canlı olmayı her zaman tercih ederim…  Trafikte geçiş hakkı, kesinlikle uğrunda can verilecek haklardan biri değildir.”

Uğrunda seve seve can verilecek haklar vardır. Ancak bir çok olayda, haklı olmak yetmez. Akıllı olmak da gerekir. Aklın en önemli ölçüsü de, alternatif bedeli iyi bilmektir.

😉

Etiketler: , , , , , ,

Kategori: yaşamın içinden

“Haklı olmak yetmez” yazısına şu ana kadar yorum yapılmamış

 1. “Alternatif bedel” konusunu biraz detaylandırabilir misin hocam. Bu noktada kaçırdığımız bir çok şey var. Teşekkürler.

 2. Ah be Üstad;
  Aktif görevlerimden birinde, birlikte çalışabilmek ne keyifli olurdu diye düşündürüyorsun her yazında. Teşekkürler yazdığın ve hatırlattığın için.
  Sevgi ile kal…

 3. Aslı Ulusoy Yıldız :
  28 Ocak 2009
  8:55 am

  bir de boyacı (ya da satıcı tam hatırlayamadım) çocuk anektodunuz vardır sizin alternatif maliyet konulu, yanlış mı hatırlıyorum?

 4. Yanlış hatırlamıyorsun Aslı, o anektod case study olacak kadar iyidir.

 5. Aslı ve Hüseyin,
  O öykü yazıldı ve yayımlandı 🙂 . Ama tanıtımını bir başka yazıda yapmayı planlıyorum.

Yorum Yazın