30 Haziran 2009 Salı

İsim ile sıfatı karıştırmak

Yıllarca yabancılar ile çalıştım. İsimleri ile seslenirsiniz.

Price Waterhouse’a girdiğimde, (o zamanlar) dünyanın en pahalı organizasyon danışmanı benim patronum idi.  (Şanslıydım. Muhteşem bir öğretmendi de…)

Adı David Owen Hill idi… Kendisine “Mister Hill” dediğim zaman düzeltirdi. “David diye seslen.” David’in 5 çocuğu vardı. En küçük çocuğu bile benden büyüktü.

Babamdan daha büyük birine ismi ile seslenmek… Öğrendiğim önemli konulardan biridir.

😛

Daha ileri yıllarda, eski arkadaşlarım Faik Açıkalın ve Ziya Alpman, patronum oldular.

İş dışında arkadaş, iş sırasında patronum olduklarını bilerek davrandım. Rol çelişkisi yaşamamaya çaba sarfettim. Onlara da yaşatmadığımı umuyorum.

😀

Denedim. Astlarıma “bana ismimle hitap edebileceklerini” söyledim. Böyle başlayınca, ast-üst ilişkisini muhabbet ile karıştırmayan, hemen ertesi gün  “enseye tokat” gitmemeyi bilen kişiler de oldu. Maalesef azınlık…

🙁

Unvanlar ile başlayınca… Sadece ağzımızda değil… Beynimizde de…

Ağız-beyin koordinasyonu… Ne yazık ki, özü sözü bir olanlarda değil de, diğerlerinde…

Garip değil mi?…

🙁

Etiketler: , , , , , ,

Kategori: İş hayatı, yaşamın içinden

“İsim ile sıfatı karıştırmak” yazısına şu ana kadar yorum yapılmamış

  1. Çırağan Sarayı’nda staj yaparken satış pazarlama direktörünün genel müdüre Richard! diye seslendiğini duyduğumda çok şaşırmıştım. Her ne kadar kendisi de üst düzey bir yönetici olsa, genel müdüre ismiyle hitap edebiliyor olması tuhaf gelmişti bana. Sonra quality increasing toplantılarının birinde Mr. Bayard.. diye söze girdiğimde bana şöyle demişti : Murat, call me Richard please! Haa dedim, bu satış pazarlama direktörüyle ilgili bir mevzu değil.. Ona göre ben bir stajyer değildim, o da bir genel müdür.

  2. Ben iş hayatında bu sıkıntıyı sürekli yaşadım.Ne zaman ünvanın önündeki hanım ibaresini kaldırmaya kalkışsam gereksiz bir gevşeklik gördüm.Hatta bu dengeyi tutturan azınlık bile bir süre sonra etkilenmeye başlayabiliyor.

  3. Erinç Aşıcıoğlu :
    1 Temmuz 2009
    10:48 pm

    teşekkürler hocam :=) ast üst ilikisi kavrama sorunmuz osmanlıya dayandını düşünüyorum.yönetmeyle biyerden sonra yönetilen durumuna düşmek berbat bir deneyim ve bunu da tarih boyu yaşadık bende yaşadım

  4. Büyük usta David Owen Hill ile başka bir anı…

Yorum Yazın