19 Nisan 2010 Pazartesi

Kaptan da usta olmalı

Cuma akşamı, bir dönem birlikte çalıştığım dostlardan biri ile karşılaştım. Şu anda yönettiği büyük firmayı konuştuk.

😉

Büyük bir şirketin dev bir tanker gibi olduğundan bahsettik. Hani şu 3 futbol sahası büyüklüğünde olanlar…

Deniz acenteliğinde çalıştığım zaman- larda okumuştum. Tam yol giderken motorları durdurduğunda 16 – 18 km sonra duruyordu… (Kadıköy’de motoru kapatıyor, Pendik’te duruyor gibi düşünün. )

Tam yol giderken tam yol tornistan yaptığında ise 4 km sonra durabiliyor… (Kadıköy – Göztepe arası gibi…) Bu arada önüne ne gelirse…

Bu büyüklükte olan bir şeyin esnek olması da mümkün değil elbet… Ani değişiklik yapılması söz konusu değil. Çabuk değişen koşullara uyum sağlamakta zorluk çekebiliyor…

Planlama, strateji burada çok önem kazanıyor. Önceden çok iyi düşünülmeli…

Ama büyüklüğün olumlu yanları da var. Bir kere harekete geçirildiğinde, ivmesi ile sürüp gidiyor.

🙂

Sonuçta ehil bir kaptan gerekiyor. Aksi takdirde gemi hem kendine, hem mürettebata (çalışanlara),   hem de çevreye hasar verebiliyor.

Başarılar diledim kendisine… Zor iş…

😀

Etiketler: , , , , , , , ,

Kategori: İş hayatı, yaşamın içinden

“Kaptan da usta olmalı” yazısına şu ana kadar yorum yapılmamış

  1. Başucu örneklerinden biri daha okurken aklıma “Şişman Şirket” kitabı geldi. Eğer önlem almazsanız şirketiniz şişmanlamaya devam edecek. Şişmanlamış hantal vücuduyla hareket kabiliyetini yitirecek o yüzden hemen perhize başlamanız gerekecek diyordu.

  2. Başucu örneklerinden biri daha, okurken aklıma “Şişman Şirket” kitabı geldi. Eğer önlem almazsanız şirketiniz şişmanlamaya devam edecek. Şişmanlamış hantal vücuduyla hareket kabiliyetini yitirecek o yüzden hemen perhize başlamanız gerekecek diyordu.

Yorum Yazın