23 Ekim 2008 Perşembe

Kimileri hep jandarır…

Erkek çocuklarının olumsuzluk (negativite) dönemleri vardır. Bunların ilki 4 – 7 yaş arasındadır.

Arkadaşın çocuğu o yaşlardayken her şeye itiraz ediyor. Babası ne derse, aksini söylüyor. “Yapacaksın” derse, “yapmayacaaam” diye tepiniyor.

TV’de (o yıllarda liste başı olan) Michael Jackson çıkıyor. Oğlunun sevdiğini bildiği için babası çağırıyor: “Ali, gel oğlum. Bak, maykıl caksın.” Çocuk hemen itiraz ediyor “maykılmayacam işte… Bana ne, maykılmayacaaam”

* * *
Bir benzerini de Mehmet Gürkaynak hocamız anlatmıştı… Oğluna “yapma” dediğinde “yapaca’m” diye tutturuyormuş. Pencereden (okul yıllarımızda sıkca görürdük) gösteriyor:
– Bak, jandarma!
Yanıt gayet net:
– Jandaracam işte!..

* * *

Bunu öğrendiğimizden beri, biri gereksiz yere her şeye olumsuz yaklaştığında “sen jandarıyorsun” diyoruz.

Şirketlerde bazıları arada sırada, ama bazıları da nedense sürekli olarak “jandarıyor”. Belki de onların “olumsuzluk dönemi” hiç geçmemiştir. Belki de çocuk ruhları, sürmeye devam ediyordur.

Etiketler: , ,

Kategori: İş hayatı, yaşamın içinden

“Kimileri hep jandarır…” yazısına şu ana kadar 8 yorum yapılmış:

 1. Üstad;
  İyi ki varsın ve iyi ki yazıyorsun sabah sabah güne keyifle başlıyorum sayende. Emeğine yüreğine sağlık. Arada bir “jandarırsam” bana bir mesaj at lütfen kendime geleyim 🙂
  Sevgi ile kal…

 2. Güzel bir tespit, beni güldürdü. Blogunuzu yeni öğrendim takipteyim artık…

 3. :))

  Çok doğru bir gözlem gerçekten….

  Ayrıca, blogunuzu da çok beğedim….

  Sevgiler…

 4. Hepinize teşekkür ediyorum, TEKRAR

  Diğer yorumlar burada http://friendfeed.com/e/f00adcd8-d919-9acd-e6de-2f5d5876ed38/Kimiler

 5. O kadar doğru bir noktaya değinmişsiniz ki… Aslında jandaracak çok büyük birşey yokken, devamlı jandarıp etrafa hep böyle elektrik yayanlar hayatın her alanında var. O jandarma karşısında insan şaşırır ve acaba ”ben mi rahatım” diye düşünmeye başlar.

 6. Dondurma fabrikasını gezmeye giderken bile “jandaran” çocuk olabiliyor.

 7. Başarılı insanları hemen hemen herkes sever. Ancak pek çok kişi aynı insanları bir şeyleri başarmaya çalışırken (girişimci) sevmez. Statükoyu korumaya yönelik bu gayri ihtiyari tepki; bir işe girişen insanları engellememize neden olur. Aksi taktirde statüko değişir ve bilmeyen bir ortamda kalırız. Biz bilmediğimiz ya da yapmaya cesaret edemediğimiz şeyleri sevmeyiz. Bu nedenle etrafımızda hayatı boyunca yemediği bir yemeği sevmediğini söyleyebilen çok sayıda insan mevcuttur. Bu insanlar her zaman jandarırlar.

 8. Bir de hep jandaranlar var.

Yorum Yazın