17 Ekim 2012 Çarşamba

Koleksiyon

Koleksiyon yapıyorum. Hem de bir sürü…

Kibrit kutusu (1968’den beri), minyatür içki şişesi (1976’dan beri), deniz kabukları, ilk gün zarfları, ülke veya şehir hatırası anahtarlıklar, ilginç taşlar veya kökler, vb…

Eskiden yurt dışına gittiğimde tütün (TABAC, TOBACCO) mağazalarına gider, her kibrit kutusundan bir tane alırdım. Binlerce kutu oldu böylece.

 • Eskiden pullar gibi seriler olurdu. Artık sigara yasağı var. Hemen hiçbir yerde eskisi gibi kibrit kutusu bulunmuyor. Zaten artık reklam mecrası olarak kullanılıyor. Sadece oteller, lokantalar, bazı markalar…

Aynı şekilde, minyatür şişeleri de gezdiğim yerlerden arayıp topladım. Bini aşmış sayıda.

Kibrit kutuları için özel bir dolap, minyatür içki şişeleri için özel bir vitrin, deniz kabukları için özel bir sehpa yaptırdım.

😉

Bir yurtdışı seyahatindeydik. Arkadaşım da kibrit kutusu koleksiyonu yapıyormuş. Eşi “Uğur, senin koleksiyonunda da 200 tane var mı?” diye sordu. “Bende 3 tane olanların sayısı bile daha fazla!” diye yanıtladım. İstanbul’a döndüğümüzde arkadaşın koleksiyonuna katkıda bulundum. Kuantum zıplaması yaptı.

Bir başka arkadaşımın kızı da biriktiriyormuş. Bende 2 tane olan 800+ kutuyu verdim. Hem de kutular zedelenmesin diye özel korunaklı ortamlarıyla birlikte.

Yeğenim de minyatür şişe biriktiriyormuş. Babası uğradı. 2 tane olan her şişeden bir tanesini aldı. Delikanlının koleksiyonu 2’ye katlanıverdi.

Sigara paketi koleksiyonunu YKB’de birlikte çalıştığımız bir arkadaşa vermiştim. 200+ taneydi. ABD-Rus ortak uzay programı anısına paket bile vardı.

Koleksiyon yapmanın hastalıklı bir tutku olduğu görüşüne de katılıyorum.

😉

Bunları niye yazdım biliyor musunuz?

Elinizde eski kutular ve şişeler varsa… İnternet’ten arayıp beni bulduysanız… “Bende şundan var, fiyatı bu” diyecekseniz… Lütfen koleksiyon parçası satma teklifi için mesaj göndermeyin. İlgilenmiyorum.

Verirken para almıyorum… Değerini bilene emanet etmenin keyfini yaşıyorum…

Nasıl yanıtlayacağımı bilemediğim mesajlar da beni zorluyor. Sizdekiler sizde kalsın. Benim gösterdiğim özeni de gösterin.

Anlaşıldı mı?

😉

Güncelleme: 8 Temmuz 2023

Etiketler: , ,

Kategori: yaşamın içinden

“Koleksiyon” yazısına şu ana kadar 47 yorum yapılmış:

 1. yazdıklarınızdan çok şey öğreniyorum ama bugün bir de koleksiyoner olduğunuzu öğrendim. babamın çok geniş bir pul koleksiyonu var ve annem de gençliğinden beri peçete koleksiyonu yaparmış. ben de naçizane kibrit kutusu biriktiriyorum yıllardır, ayrıca 1970’lerden bu yana annemin biriktirdiği peçete koleksiyonunu devam ettiriyorum…

 2. Ben koleksiyon yapmıyorum ama, on sene kadar orada yaşadığım için belki de, yanımda gelirken üzerinde folklorik kıyafetler giymiş kişilerin çizimleri olan Polonya kibritleri var bende.
  Gerçi sizde kolleksiyonluk Polonya kibriti vardır ama, yoksa size verebilirim demek istemiştim 🙂

 3. İlter,

  Çok sevinirim. Keyifle saklarım.

 4. Bilgen,

  Bende 2 tane olan bazı kutular var. Yabancı ülkelerden otel, restoran, vs. kutuları. İsterseniz size verebilirim.

 5. Çok teşekkür ederim, koleksiyonuma katkıda bulunmanız beni çok sevindirir. Bende daha çok yerli kutular vardı zaten. Tekrar çok teşekkürler.

 6. Koleksiyon yapmak kesinlikle hastalıklı bir tutku. Koleksiyonlarınıza hayran kaldım hocam. Hemen hemen her küçük kız çocuğunun yaptığı gibi peçete koleksiyonu ile başladım ben de bu sevdaya. Sonra babamın bozuk para koleksiyonunu devraldım. Başka ülkeleri ziyarete giden insanlardan utana sıkıla bozuk paralar istedim bazen, sırf koleksiyon genişlesin diye 🙂 Ufak çaplı kartpostal ve pul koleksiyonum var birde. Zamanla büyür ve sizin koleksiyonlarınız gibi kocaman olurlar umarım 🙂

 7. Sema,

  Bozuk para koleksiyonu da vardı bende. Bozuk para için hazırlanmış özel defterleri içinde, senin yaptığın gibi başlayan ve dünyanın dört bir ülkesinden paralar. Bir de Türk paraları doğal olarak. Bir ABD dolarının birbuçuk milyonda biri olan 1 kuruş da dahil olmak üzere, bir çok para. Bunlar da evde, çantalarda ve çekmecelerde duruyor.

  🙂

  Gittiğim ülkelerden alınan kartpostallar da var. Onları koleksiyon olarak biriktirmedim ama atmadım da… Çocuklarıma sorayım. Devam etmeye niyetli olmazlarsa senin koleksiyonuna katkı olur.

 8. Sizinle kıyaslanamaz ama benim de küçük çaplı bir kibrit kutusu koleksiyonum var.Büyük bir tutku benim için kibrit kutusu toplamak.Ancak,hayatım boyunca hiç yurt dışına çıkmadığım için maalesef çok kısıtlı bir şekilde devam etmeye çalışıyorum.Yurt dışına çıkan tanıdıklarımın bana getirdikleri kibritlerle ve kendi çabamla topladıklarım ile yetinmeye çalışıyorum.Sitenizi de inanın internette kibrit resimlerine bakarken buldum ve heyecanla inceledim.Bu tesadüften çok mutlu oldum ve sitenizi ziyaret etmeye keyifle devam edeceğim.
  Mutlu günler dilerim..

 9. Mete,

  Zaten artık yurt dışında da otel, kafeterya dışında pek kibrit kutusu olmuyor.

  Sitemi izlemeye başladığınız için de teşekkür ederim.

 10. Merhaba
  Koleksiyonlarınız ve koleksiyon ve koleksiyonerlere bakışınız oldukça başarılı, yaklaşımınız hepimize örnek olmalı bence,

  bende de naçizane minyatür içki koleksiyonu var, yaklaşık 600 adet kadar, + 150 kadar da yarım, açılmış ve ağzı kapalı ama uçmuşlardan, sizde de varsa hala çiftlerden ya da ilginizin kalmadıklarından bendekilerle değiştirmek isterim, bu msjı okuyanlar da buna dahil olabilir.
  Saygılar

 11. Bülent,

  Ben de değiş-tokuş isterim. Çift olanlara bir göz atayım. Yeğenim hemen hepsini aldığından pek kalmadı ama, bir umut vardır belki 🙂

 12. Merhaba,
  eniştemle (yıllar önce başlamama vesile olmuştu) şu an kibrit kutusu kolleksiyonumuzu tekrar gözden geçirip saatlerimiz geçirdik, ve şu an sizin yazınızı okumuş bulunuyoruz. Gerçekten ayrı bir keyif ve bu keyfi yaşayanların da olması mutluluk verici…

 13. erol gözkaman :
  23 Temmuz 2013
  10:43 am

  değişik branşlarda kolleksion merakım var.miyatür içki 6000 adet model trenler model ucak model araba 1.18 70yıllar fotoğraf makınası deck müzık sıstemleri vs vs .hobbyclub sayfam var paylaşımlara açığım.saygılarımla

 14. Kibrit kutusu koleksiyonumun bazı güzel parçalarını 10 küsür sene önce Nice’deki Le Meridien’den almıştım.

 15. BORA GÜDEN :
  4 Eylül 2013
  11:14 am

  Merhaba size sonuna kadar katılıyorum bende kibrit kutusu kolleksiyomnuma babam’ın rahmetli bir arkadaşı sayesinde başladım elimde harika çocuklarıma bırakabileceğim bir kolleksiyon oldu sizin gibi elimde fazla olanlarından bir abime verdim oda benim gibi biriktirmeye başladı.
  Her fırsatta kolleksiyonumu yenilemeye çalışıyorum.
  Sizinle yüzyüze tanışamadık ama yukarıdaki güzel yazınız için size teşekkür ederim.

 16. önder şener :
  10 Eylül 2013
  11:21 pm

  Uğur bey merhaba; size nasıl ulaşabilirim uozmen@bilgi.edu.tr aktif bir mail midir? buradan birkaç şey sormak istiyorum

 17. Merhaba,
  O adres aktiftir

 18. bende 1000 şişe alkol 5000 çakmak 500 parfum koleksiyonu var düşunmek istiyen beni bulsun satarim

 19. murat aktaş :
  6 Aralık 2013
  6:19 pm

  Merhabalar,
  öncelikli tebrik ederim. Hem seçici olduğunuz için hemde insanları sevindirip teşvik ettiğiniz için. Oğluma minyatür içki koleksiyonu yapmaya çalışıyoum. Kamu görevlisiyim. Kısıtlı imkanlarımla yapmaya çalışıyorum. Size nasıl ulaşabilirim. Çok sevinirim. Selam ve saygılar….

 20. Ferruh Nurettin Oglu :
  10 Aralık 2013
  7:13 pm

  Merhaba Ugur bey ben yunan vatandasi turkum iskece(xanthi)sehrinde yasiyorum sitenizi kibrit kutulari ararken rastgele buldum koleksiyon hakkinda yazdiklariniz cok guzel,benim biriktirdiklerim telefon kartlari,madeni para,banknot,pul,sigara kutulari,amblem(askeri,sivil,polis,org v.s.)milli piyango ve tabi kibrit kutulari,koleksiyonumda hacivat karagoz konulu kibrit kutulari var(2 farkli seri)bunlari size gondermek istiyorum,karsiliksiz tabi,size ozel mail gondericem,saygilarimla.

 21. Minyatür içki şişesi koleksiyonumun yanında yer alan Yeni Rakı bardakları serisine 2014 başında katkı yapıldı.

 22. Google’da “kibrit kutusu koleksiyon” yazıp arattığınızda 15 resimden 4’ünde bana veya bu siteye yönlendirme var. Bu nedenle bana mesaj göndermiş. Kolekiyondan bahsettiğim yazıyı okumuş mu? HAYIR

 23. Herkese Merhaba,
  Ben ünv öğrencisiyim ve çakmak koleksiyonu yapıyorum. Haliyle Çok şık ilgi çekici çakmaklarım var, özellikle zippo ve metal çakmaklardan oluşuyor. tabi plastik çakmaklarım da var.
  Eğer elinizde Kullanmadığınız güzel, dikkat çekici cakmaklarınız varsa bana verebilirsiniz. Birçok insan bana çakmaklarını satmak istedi, ama ben öğrenciyim sonucta parayla kısıtlı alabiliyorum. Eğer elinizde kullanmadığınız çakmaklar varsa bana karsı ödemeli gönderebilirsiniz.

  teşekkür ediyorum Uğur Hocama da, bloğunda konu açıp benimde buraya yazmama neden olduğu için
  Saygılar

 24. Fatih COŞKUN :
  12 Aralık 2014
  10:55 am

  Merhaba Uğur Bey;
  Anneannemin sandığında bulduğum 2 adet inhisar kibriti ile 1970’li yılların başından beri yaptığım mütevazi bir kibrit kutusu koleksiyonu (200 civarında) sahibiyim. Öyle kuantum zıplaması yapmak amacıyla size yazmıyorum. Koleksiyon parçaları benim için bir şeye sahip olmaktan çok, hatıraları açısından önem taşıyor. Ayrıca benzer merakları olanları tanımak ve takip etmekte de hoş oluyor. Sinoptan Faruk bey ile sırf bu sebepten dolayı tanıştım. Umarım bir gün sizinle de tanışırız. Sefalar dilerim.

 25. Merhaba Uğur bey,

  Koleksiyonlarınız çok güzel. Ben de, Coca-Cola şişesi, Pepsi Şişesi, Cam Su Şişesi ( hepsi dolu şekilde ) ve rakı bardakları ( özellikle şehir temalı olanları ) topluyorum. Sizinle oturup bir gün, koleksiyon üzerine çay içip sohbet yapmak isterim.

  Sevgi, Saygı ve Sağlıkla

  Emre OKDAN
  http://www.emreokdan.com
  emre@emreokdan.com

 26. Nuri şahin :
  28 Ekim 2015
  10:48 pm

  Uğur bey merhaba ben sizi yeni keşfedenlerdenim ve minyatür içki şişesi koleksiyonu yapıyorum daha doğrusu yapmaya çalışıyorum

 27. Merhabalar,

  Uğur hocam sizi tebrik etmek isterim, iyi yemek yapan restoranlar ara sokakta bile olsa dolup taşar ya, sizin blog da koleksiyonerler için bir forum olmaya başlamış bile.
  Ben de 1982 yılında babamın almış olduğu minyatür içki şişelerinin üstüne ekleyerek şu anda beş yüzden fazla parçalık bir koleksiyonun sahibiyim.
  Sizin de belirttiğiniz gibi artık Türkiye’de ulaşmak çok zor, o sebeple az sayıda koleksiyonerin bir araya gelebilmesi değiş tokuş için çok önemli. Ben de kısa süre içinde http://www.minibarist.com adresli sitemi hayata geçirerek daha fazla koleksiyonere ulaşmaya çalışacağım.
  Yorum yazan arkadaşlar mail adreslerini ilave edebilirlerse takas için ulaşmak kolay olur.

  Saygılarımla,

  Caner Balabanuluğ
  canercc@yahoo.com

 28. Gamze Ertuğruloğlo :
  13 Ocak 2017
  6:02 pm

  Merhabalar tesadüfen sitenizi buldum rahmetli babam minyatür içki şişelerini biriktirirdi ben onun koleksiyonunu kızıma hediye etmek istiyorum kendisine özel bir 18 yaş doğum günü hediyesi olacak elinizdeki çiftleri paylaşırsanız çok mutlu olurum sağlıkla kalın

 29. Faruk Baş :
  2 Şubat 2017
  11:37 am

  Merhaba…41 yıldan bu yana kibrit kutusu biriktiriyorum.( internette avukat faruk baş kibrit diye ararsanız bir çok habere ulaşabilirsiniz.) Elinizde fazla olanları takas yapmanız mümkün olursa bana mail atabilirsiniz.Paylaşıldıkça çoğalır ! ::))) Bunun dışında kibrit kutusu etiketleri biriktiriyorum.selamlar…

 30. İsmail Kürşad Cengizhanoğlu :
  20 Haziran 2017
  4:41 pm

  Merhaba üstadım. 10 yaşından beridir kibrit koleksiyonu yapıyorum. Yaklaşık 7000 adetlik bir koleksiyonum var. Benim sizden öğrenmek istediğim; Türkay, Çıra, Tekel gibi ticari markaların 1970 öncesi olanları hakkında elinizde görsel varmı, paylaşırsanız sevinirim. Teşekkürler,

 31. Mehmet ŞİMŞEK :
  30 Ağustos 2017
  1:37 pm

  Sn.Uğur Bey bende sizin gibi olmasa da kibrit koleksiyonu yapıyorum, sizlerin bizim gibi amatör koleksiyonculara yardım ettiğinizi duydum. Eğer mümkünse bana da katkıda bulunursanız çok memnun olurum alakanıza teşekkür eder, iyi günler dilerim.

 32. Merhabalar 5 cl jack daniels ve 5 cl yeni rakı şişesi arıyorum bulamadım romanya’da. Sizde fazladan mevcut mudur? Veya nerede bulabilirim? Sizin koleksiyon sağlam maşallah..

 33. Merhaba Ugur Bey ,
  Bende 27 senedir kibrit kutusu koleksiyonu yapiyorum . 1950’ler 70’ler olsun label seklinde cok cesit olmasada var normal kibrit kutularindan da elimde sayica fazla olan var.. satis olarak degil ancak degis tokus seklinde birsey yapiyor musunuz ? Ben gelistirmek daha fazla ceside sahip olmayi cok isterim.

 34. Merhaba Özge,

  Değiş tokuş yapıyorum.

 35. Emre Marmara :
  10 Nisan 2018
  4:52 pm

  Elimde babamın koleksiyonundan cıkma fazlalık olan dolu alkoller var eger düşünürseniz iletişime geçebiliriz.

 36. Hacı oruç :
  29 Ocak 2019
  7:29 am

  Hala duruyorsa ilgileniyorum kardeşim

 37. Merhaba bende yeni başladım sayılır yaklaşık 200 tane kibritim var para koleksiyonumda var yıllardır koleksiyonun önemini bilirim eğer mümkünse elinizde fazla olan kibritlere talibim
  Saygılarımla

 38. Emre Marmara :
  5 Nisan 2019
  12:30 pm

  Hacı Oruç bey iletişim bilgisi bırakayım sıze benı ekleyın
  İnstagram: marmara.emre
  Facebook :https://www.facebook.com/SlammedHood
  Mail: slammedhoody@gmail.com

 39. Atom DAMALI :
  1 Eylül 2019
  2:13 pm

  Osmanlı kıyafetleri konulu 24×3 adet kibrit olan özel bir takım koleksiyonum var. İlgilenirseniz resimlerini yollayabilirim. Saygılar

 40. Merhaba gunesbekir@gmail.com adresine göndermeniz mümkünmüdür

 41. HÜSEYİN :
  17 Mart 2020
  9:02 am

  merhaba elimde 65 ila 70 yıllık mantar kapaklı tırtıklı şişeli kulüp rakısı mevcut satmak istiyorum ilgilenenlere mail üzerinden dönüş yaparsa görsellerini gönderebilirm

 42. İnternette gezinirken sıtenıze rastladım bende minyatür alkol şişesi koleksıyonu yapıyorum elınızde fazladan şişe varsa hedıye olarak alabılırım teşekkürler

 43. İnternette gezinirken sıtenıze rastladım bende minyatür alkol şişesi koleksıyonu yapıyorum elınızde fazladan şişe varsa hedıye olarak alabılırım teşekkürler

 44. Harika Kara :
  9 Eylül 2020
  1:27 pm

  Sema hanım internetten tesadüfen sohbetiniz yakaladım. Hala kartpostal biriktiriyor musunuz. Size gönderebilirim. Değerlendirilirsin istiyorum.

 45. Harika Kara :
  9 Eylül 2020
  1:30 pm

  Gökhan bey merhaba
  Size çakmak gönderebilirim.

 46. Bende iki tane 50 yılın üstünde bir şampanua bır viskı var isteyen ulassın bana
  5340347054

 47. Memet yavuz :
  19 Eylül 2020
  12:10 pm

  Bende bir cin var Türkiye’de bulunan ilk cinlerden yapımı tekel gözüküyor sıfır açılmamış satmak istiyorum ilgilenirseniz diye dile getirmek istedim.

Yorum Yazın