17 Ekim 2014 Cuma

Kopya ve Takdir

Bir tesadüf eseri fark ettim. Cem Akça isminde (oğlum yaşında) genç arkadaş, hoşuna giden yazılarımı blogunda yayınlamış.

Buradan ona, mesleği ve iş hayatı için önemli uyarılarda bulunmak istiyorum.

😀

Gördüğüm kadarıyla:

1 – 22 Ağustos 2014’te yayınladığım İstanbul halleri ni Çalışan İstanbul’un Halleri adıyla 27 Ağustos’ta yayınlamış.

Kopya-CemAkca-b20 Ağustos diye yazdığım tarihi 11 Temmuz olarak değiştirmiş.  (Muhtemelen o tarihte İstanbul’a gelmiştir.) Yazıyı benim yayınlama tarihimden daha önce göstermesini başka bir niyete bağlamadım.

😉

2 – 30 Ağustos 2014 tarihli Balık Baştan Kokar yazımı da 3 Eylül 2014’te kopyalamış. Kopya-CemAkca-c1Arkadaşım dediğim yerleri “bir uzman” olarak değiştirmiş. Resimleri farklılaştırmış.

Kendisinin 20 yıllık bir öyküyü kaldıracak yaşta olmadığını unutmuş.

Yazıyı yayınlamadan önce düzeltmesi gereken satır sonlarına özen göstermediği için yanlış yerlerde paragraflar oluşturmuş.

😉

3 – 9 Ekim’de yayınladığım Okul ve Aile yazıma dolaylı takdirini 15 Ekim’de göstermiş.

Kopya-CemAkca-a1

Yazıda bir şeyleri değiştirmemiş. Oysa ahlak kelimesi çok sayıda geçiyor.

😉

Her yazının sonunda konuyla ilgisiz

Kopya-CemAkca-dbirçok kelime sıralanmış. Sanırım SEO yapmaya çalışıyor. Bardak, Berbat, Bir Adam, Cinayet, Elimi, İnsana, İronik, Kavurma, Kulak, Mermi, Olsa, Rahat, Sabah Kahvesi, Yedi kelimelerinin ilgisini anlayamadım.

😛

Yazılarımın daha fazla insana ulaşması beni sevindiriyor. Zaten ugurozmen.com‘a reklam almadığım için, gelir kaygısı yaşamıyorum. Mesaj  kaygım var. Yayıldıkça hoşuma gidiyor.

Ne var ki, burada mesleki bir sorun var.

Cem Akça kendisini Designer / Photographer diye tanımlamış. Ayrıca “işinin bilincinde bir Tasarımcı” olduğunu yazıyor. Şimdiden bazı dergilerde “Grafik/Tasarımcı” ünvanını almış. Hatta “görsel tasarım direktörü” olmuş. Demek ki önümüzdeki yıllarda para kazanacaksa, bunu telif hakkı sayesinde yapacak.

Ve kendisini koruyan kavramları elleriyle yıkıyor. Şimdiden kopyacı lakabı almaya doğru gidiyor.

Çocuklarıma öğüdümü ona da tekrarlayayım. “Birkaç senelik unvan için, ömür boyu lakap taşımaya değmez.

🙂

 

Etiketler: , , , , , , , ,

Kategori: İş hayatı, yaşamın içinden

“Kopya ve Takdir” yazısına şu ana kadar 10 yorum yapılmış:

 1. merhaba hocam yazılarınızı büyük bir ciddiyet ve özveri ile takip edip , severek okuyorum.Bu konuda bir tavsiyem olacaktı.Utanç duvarı diye bir bölüm açıp hangi makalelerinizin kimler tarafından kopyalandığını yazın.Zira yazılımcı bir arkadaş bunların önünü alamayınca böyle bir uygulama uygulamıştı.Saygılar.

 2. Ne yazıktır ki bu tip insanlar genç nesil içerisinde çok fazla olmaya başladı. Üstelik kopyala/yapıştır mantığı ile iş hayatında da çok kişiyi geçiyorlar.

 3. hocam genç blog yazarı arkadaşların bu “araklama” huyu nerden çıktı acaba bu aralar çalan çalana.

  benim hırsız bana mail atmış uzun uzun yazmış. yakıştıramamış onun yazımı çalması mevzusunu ifşaa etmemi. çok severek okuyormuş beni hoş olmamış yazıyı kaldırın diyor bir de. sizin ki de size benzer şeyler derse şaşırmam.

  (facebook yorumu)

 4. Ugur, konuya yabancı değilim ben de.

  Zamanında çok katlı pazarlama için yaptığım, “Çok katlı pazarlama doğrudan satışın geliştirilmiş bir biçimidir” diye başlayan bir paragraflık tanımım vardır. Bir yerli doğrudan satış şirketinin bütün distribütör sitelerinde bu vardır. Yüzlerce hem de…

  Kendini fütürist diye tanımlayan çoook ünlü bir hanımın benim ilk kitabımdan aldığı üç ayrı yazıyı kişiel sitesinde yayınlıyor olmasına hiç girmeyeyim istersen.

  Bu linkteki yazı örneğin, benim kitabımın 27. ve 28. sayfalarından çalıntıdır: http://www.ufuktarhan.com/detay.asp?id=342

  Bu da kitabımın 25-27. sayfalarından: http://www.ufuktarhan.com/detay.asp?id=277

  Bu hanım ne çok şey bilirmiş network marketing hakkında meğerse… 🙂
  (facebook yorumu)

 5. Bizim kopyacı, başka yazıları da kopyalamış.

  Örneğin http://buyuluayrac.blogspot.com.tr/2014/08/kitap-yorumu-yuruyen-sato-diana-wynne.html yi almış. Kendisi yorumlamış gibi http://karakalemcem.wordpress.com/2014/09/02/ne-okudum-dianawynne-jones-yuruyen-sato/ de yayınlamış.

  (Cümleleri karşılaştırdım. Aynısıydı) Şimdi kopya olduğu anlaşılmasın diye PAROLA koymuş.

 6. Aynı şey benim de başıma geliyor sık sık. Emeğe saygı olmaması korkunç bir şey. En son Sabah gazetesinin yazılarımı çalması olayın suyunu çıkardı.
  (facebook yorumu)

 7. Sevgili Uğur
  yazını herhangi bir mecrada yayinladigin an o yazı artık anonimdir , yazdığın yazıyı bir başka platformda gördüğünde senin yazdigini bilmen yeterli diye dusunuyorum, gerisi o yaziyi kopyalayanin ahlaki ile ilgili sana kalan yazinin begenilmesinin verdigi hazdir.
  (facebook yorumu)

 8. Beni takdir ettiği için memnunum.
  Arkadaşın Postacı filminde Pablo Neruda’ya “Şiir onu yazana değil, ona ihtiyacı olana aittir” demesi gibi olsa sana HAKLISIN diyeceğim Cemal.
  Ama ihtiyacı yanlış tanımlamış genç adam.
  🙂
  Ayrıca “herhangi bir mecrada yayinladigin an o yazı artık anonim” değildir. Sadece “isteyen kullanabilir” anlamına gelir. Ben de kullanıldığı için memnunum.
  😉

 9. hocam gerçekten çok nazik bir dil kullanmışsınız, olgunluk başka bir şey mirim, inşallah uyarılarınızı dikkate alırlar, bundan ders çıkarırlar.
  (facebook yorumu)

 10. yakup demir :
  24 Ekim 2014
  7:11 am

  hocam merhaba, umarim haksiz populeriteye sahip bu “uyanik” arkadas, bu yazinizi okur ve yazilarinizi siler..Bu arada aforizmaniz harikaymis. Sevgiler

Yorum Yazın