29 Aralık 2010 Çarşamba

Kulluk davranışı

Önce performans kriterleri belli kavramlara bağlandı. Ne zaman 5, ne zaman 3, hangi koşulda 1 verileceği saptandı. Tüm teşkilata duyuruldu. O sene Performans Değerlendirme notları beklendiği şekilde dağılmıştı.

Ertesi sene, 1 alanların iş akdinin fesih edileceği belirtildi. Bu sefer hiç 1 yoktu. Ama Genel Müdürlüğe “şu elemanı bizden alın” diye yazılar da gönderildi.

😉

Müdürler toplantısında Genel Müdür konuyu açtı. “Madem onlarla çalışmak istemiyorsunuz, neden 1 vermediniz?” diye sordu.

“Ekmeği ile oynamayalım” dediler.

“Evinize gelen temizlikçi kadın işini iyi yapmadığında, pislikleri halının altına süpürdüğünde, oyalandığı halde “çok yoruldum” dediğinde ne yapıyorsunuz?”  diye sordu.

“Kovarız!..” dediler.

“Neden kovuyorsunuz. Onun da ekmeği ile oynamıyor musunuz?” diye sorunca yanıt yok. “İş yerinde pislikleri halının altına süpüren, iş yapmayıp oyalananları neden kovmuyorsunuz?” diye üsteledi. Yine sessizlik.

😉

Bence nedeni, ücreti verenin başkası olması. Aynı kişi hem kendilerinin hem de onların ücretini veriyorsa… Padişahın kulları gibi hissediyorlar kendilerini…

Hep söylerim. Sizi köleleştiren patronun değil kendi bakış açınızdır.

😀

Resim şuradan alıntıdır.

🙂

Etiketler: , , , ,

Kategori: İş hayatı, yaşamın içinden

“Kulluk davranışı” yazısına şu ana kadar 3 yorum yapılmış:

  1. 1 vermeyip ekmeğiyle oynamadığı kişi bir sonraki yıl kendisinin 1 notu almasına sebep olabilir.
    Onun ekmeğiyle oynamazken iyi bir performans değerlendiricisinin elinde kendi ekmeğini kaybedecek.
    Yöneticiler iyi performanslı ve kötü perfromanslıya da ye de hakkettikleri gibi ADİL olmalı kendi gelecekleri için.

  2. Bu yazıya friendfeed’de FUNdalina’nın “Ücreti ben verdiğimde sorumluluğunu alması ve karar vermesi kolay ama diğer türlü sessizlik… doğru ” diye yorumu vardı. Maalesef ücreti ben versem bile, sorumluluk alamayan çoğunluk var. (Devamı bu link’te)

  3. Bir başka kulluk davranışı “performans değerlendirmede düşük not alanın gönderildiği dönemde, müdürlerin hem şikayetçi olup hem de yüksek not vermesi” durumudur

Yorum Yazın