1 Mayıs 2011 Pazar

Kumarbazın oyunu

Babam bana ve kardeşlerime kağıt oynamayı küçükken öğretti. Daha okula gitmeden önce bezik oynamayı, 10 – 11 yaşımda King ve Ohel‘i öğrendim.

Tıpkı LEGO veya saklambaç gibi onların da bir oyun olduğunu bilmemizi istedi. Böylece kumar tutkusunu daha küçükken engellemişti.

Muhtemelen bu nedenle, kağıt oynamayı çok severim; ama parasına oynamaktan da o kadar nefret ederim.

😀

20’li yaşlarımdaydım. Yazlık kampta aynı yaşlarda biri poker oynamayı teklif etti. Dördüncü lazımmış. Parayla oynamayacağımı söyledim. Bunun üzerine “Kazanırsan senin olacak, kaybedersen ben ödeyeceğim” dedi.

Şahane… Daha ne olsun… Oyuna başladık.

İki taraftaki arkadaşların parası onunla benim önümde birikiyor. Sonra… hoooop. Hepsi ona gidiyor.

Birkaç saat boyunca hep böyle oldu.

😉

Aradan birkaç gün geçti. Daha 20’li yaşlardaki bu genç adamın bazı çevrelerde şimdiden meşhur olmaya başlayan bir kumarbaz olduğunu öğrendim.

Yani, bilmeden adamın diğer 2 kişiyi söğüşlemesine yardımcı olmuştum. Aklımca zaten sevdiğim birşey yaptım ve kumar oynamadım. Ama…

😉

2008 krizi ve Zeitgeist dizisini birlikte düşününce… Nedense aynı düşünceyi yaşıyorum. Birileri herkesi söğüşleyip…

Sizce?..

😛

Resim şuradan alıntı.

Etiketler: , , , ,

Kategori: yaşamın içinden

“Kumarbazın oyunu” yazısına şu ana kadar 2 yorum yapılmış:

 1. Savas Alparslan :
  1 Mayıs 2011
  5:20 pm

  Hocam, arkadaş mükemmel poker stratejisi uygulamış. Pokerde çok el kazanmak değil, çok para kazanmak önemlidir. Bir de kötü pokerciyi masada tutmak, iyi pokerciyi masadan kovmak gerekir; gerekirse bilerek yenilerek. Hem de tüm gece!

  Ama “ün kazanma” kısmı kötü, zira iyi bir pokerci kaybedenlere ihtiyaç duyar, o yüzden hiçbir zaman başkalarını ürkütecek şekilde ün kazanmamalıdır. İyi pokerciler Red Kit’deki kumarbaz gibi giyinmezler.

  Tabii, en iyisi sizin de yaptığınız gibi poker oynamamaktır. Çünkü adını unuttuğum bir kitapta da dediği gibi, sonuç olarak kaybedenlerle geçecek bir hayat kötü bir hayattır.

 2. Bende aynı görüşteyim. Hala Amerika para basmaya devam ediyor. Altının yükselmeside zaten bunun işareti. Soyulan burda dolar rezervi olanlar.

Yorum Yazın