6 Haziran 2011 Pazartesi

O Muhan Soysal’dı

Birçoğunuzun şehir efsanesi zannettiği öykü: Hoca “Risk nedir?” diye sormuş. Öğrenci boş kağıdı verip “Risk budur!” demiş ve 100 almış… Öykü efsane değil gerçektir. Efsane olan (rahmetli) hocamız Muhan Soysal‘dır. Öğrenci de Mehmet Ali Berkman’dır.

 • Mehmet Ali Berkman, eski Arçelik Genel Müdürü, eski Koç Holding A.Ş. Stratejik Planlama Grubu Başkanı, şimdi Akkök Holding CEO’sudur.

Benim de Muhan hocamla güzel anılarım var. Bazılarını

ve öğrendiklerimin çok azını

geçmişte blogumda yazdım. Daha yazacak çok sayıda Muhan hoca anılarım var.

Bugün 11 Ocak 1980 tarihli Milliyet gazetesinden bir alıntı.

😉

İşletme dersinde yazılı tango bilgisi verip sınav yapan; sonra uygulamalı (danslı) sınava sokan; böylece “hocanın anlattığını ezberleyip sınavda tekrarlamanın gerçek hayatta işe yaramadığını” gösteren bir alıntı…

Nur içinde yat Muhan hocam.

🙂

Meraklısına: Muhan hocayı anlatan kitap çıktı. “O Muhan Soysal’dı”

🙂

Etiketler: , , , ,

Kategori: yaşamın içinden

“O Muhan Soysal’dı” yazısına şu ana kadar 5 yorum yapılmış:

 1. Nur içinde yatsın. Ben de İşletme muzunuyum. Dersler ile iş hayatında o kadar çok kopukluklar var ki. Hem çalışıp hem okuyanlar daha iyi bilirler. Derste hocam bu anlattıklarınız gerçek hayatta yok dediğim çok olmuştur. Ayrıca beni okuldan soğutmuştur. Zor bela da olsa mezun olanlardanım.

 2. Selim,

  Muhan hocanın diğer hocalardan en büyük farkı, anlattıklarının gerçek iş hayatı olmasıdır. 30 yılı aşkın iş hayatım Muhan hocamın söylediklerinin bir çoğunu şahsen yaşamamı sağladı. Dün akşam, 1980 – 1981 yıllarında bizim sınıfta yaptıklarının bazılarını anlattım. Masadaki üst kademe yöneticiler hemen anladı ve hak verdi. Akademisyenler ise anlamadı.

  Bu bile Muhan hocanın ne kadar doğru eğitim verdiğini göstermiştir.

 3. Muhan hocamızın vizyonu olağanüstüydü.

 4. Hakan ÖZKARA :
  27 Ocak 2015
  10:30 am

  Merhaba Uğur Bey

  Sayın Muhan Soysal’ın kitabı kitapcılarda bulunmuyor artık. Kitapyurdu, idefix ve dr gibi sitelerde daha önce satılıyordu ama baskısı tükendiği için maalesef yeni baskılar yapılmıyor galiba.

 5. Muhan Soysal‘ı tanıyanlar “Herbert Simon’dan 1978’de bahsettiğini” duyunca şaşırmayacaklar

Yorum Yazın