24 Ağustos 2010 Salı

Odak sorunu

ODTÜ‘de Spor Şenliği zamanlarındaydı. Oluşturduğumuz bir takım ile basketbol turnuvasına katıldık.

Maçlardan birinde, Yüksel isimli arkadaşı tutmakla görevlendirildim. “Sayı attırma” denildi bana.

🙂

Maç sona erdiğinde sadece bir tek basket atmıştı. Ama biz farklı yenildik. Arkadaşlar benim oyuna katılamadığımı söyledi.

Verilen görevin maçı kazanmak için bir araç olduğunu unutup, tek amaç haline getirmiştim.

Yüksel’e sayı attırmamak o kadar aklımdaydı ki, hücum zamanında bile beynimi meşgul ediyordu. Hücuma odaklanamayınca, eksik takım gibi oynadık. Haliyle yenildik.

🙁

Bundan ders aldım. Asıl hedefi görmeden “görevim bu” diye direnenler, çoğunlukla takımın mağlubiyetine neden olur.

😀

Etiketler: , , , , ,

Kategori: yaşamın içinden

“Odak sorunu” yazısına şu ana kadar 6 yorum yapılmış:

 1. Ugur Hocam ne guzel bir ornekle aciklamissiniz yine. Ben de boyle yazilar yazmak istiyorum 🙂 Sayfalarca anlatmaktansa, birkac paragrafta bir hikaye ile herkesin anlayacagi dilden anlatmak. Ama sanirim daha cok anilar ve yillar gerekiyor bunun icin. ~tecrube~

 2. Çok teşekkür ederim Ahmet,
  😀
  İş hayatında karşılaştığım zaman, “ben de yapmıştım bu hatayı” diye düşünüyorum. Maç örneği ile anlatmak da daha kolay oluyor.
  🙂

 3. Korhan Erdem :
  25 Ağustos 2010
  7:04 am

  İzninizle iş yerindeki arkadaşlarım paylaşacağım. Anlatımınızla ilgili ne denebilir ki,mükemmel.

 4. ali bayrakçı :
  25 Ağustos 2010
  6:55 pm

  merhabalar Uğur Bey,

  Ben 4. sınıfa gçen bir endüstri mühendisi adayıyım. Yaz stajımı bir fabrikada yapıyorum.

  Bu yazıyı okuduktan 1 gün sonra anlattığınız hatayı yaptım. Hata ufaktı, farkında olmadan yaptım belkide. Staj yaptığım yerde verilen bir işi yaptım ve eksikleri tespit ettim. Mühendise hemen ilettim eksikler şunlar şunlar diye ve yazdığım kağıdı teslim ettim. Okuyamadı (yazım biraz kötü). Excelde yaz getir dedi, hemen yazdım ve gittim masasında yoktu. Bir kaç kez daha gittim yoktu.

  Sonra başka mühendisler iş verdi onlara daldım. Ertesi gün baktığımda hala eski yerler vardı. Başka mühendise sordum oda kendi alanı ile ilgili olarak yapılacağını söyledi. Ben tekrar işi veren kişiye gitmedim.

  Bugün denetimde o eksiklerden birinin giderilmediği için ufak bir sorun yaşandı galiba. Denetim ile ilgili konuları bilemiyorum fakat eksiğin düzeltilmesi için talimat gelince yanımdaki kişilere anladım durumu ve sizin bu yazınızı hatırladım.

  Ben işimi yapmıştım, mühendisi yerinde bulamamıştım, bir kaç kişiyide uyarmıştım sonrasını düşünmemiştim. Ama bu hatayı sizin sayenizde algıladım ve hatamı görebildim. Eğer bu yazıyı okumasaydım ben işimi yaptım derdim ve kendime bir ders çıkarmazdım.

  Yazılarınız için teşekkür ederim.

 5. Odak sorunu ile ilgili çok güzel bir örnek.

 6. Bir SPOR YAZISI daha

Yorum Yazın