9 Ağustos 2009 Pazar

Öğrenciydik bir zamanlar

ODTÜ İşletmecilik Bölümü’nde son sınıfta öğrenciyiz.

Business Policy (İş Politikası) dersinde, vaka analizleri ile ders yapılıyor. Sınıfta ciddi tartışmalar oluyor. Sınıf 80 kişi… Ama her sınıfta olduğu gibi, orada da aktif 8 – 10 öğrenci var. Tartışmalar genelde onların arasında oluyor.

Muhan hoca tüm sınıfı tanımak arzusundaydı. Derse girdiğinde bu 8 – 10 öğrencinin isimleri teker teker söyledi.

 • “Siz anfinin en arka sıralarında oturacaksınız. Söz istemeyecek, parmak kaldırmayacaksınız. Tartışmalara ben söylemedikçe katılmayacaksınız. Ama… Sorduğum zaman dersi takip etmiyorsanız, fırsattan istifade arkada dalga geçiyorsanız da canınıza okurum.”

Arka sıraya geçtik.

Günün konusu IKEA gibi bir şirket. “Kendi mobilyanı kendin yap” türünde bir oluşum inceleniyor. İngilizcede “do it yourself” (kendi işini kendin yap) deniyor.

Arka sırada bir yandan dersi izliyoruz, bir yandan da bu “kendi işini kendin yap” deyimi üzerine şakalar türetiyoruz. Zaten karşı cinse dokunmanın bile “muzır” sayıldığı yıllar…

Bir dosya kağıdına kurşun kalemle şunları çiziktirdik.

IBM_01

Türkçesi (biraz zorlama ile…)

IBM_02

Kağıdı eve getirdim. Kardeşimin Boğaziçi Üniversitesi Bilgisayar Bölümü’nde okuyan bir arkadaşı da Ankara’ya gelmişti. Espriyi beğendi. Kağıdı aldı.

Bir sene sonra, Boğaziçi’li bir arkadaşa bundan bahsettim. “Biliyorum” dedi… Okulun Bilgisayar Bölümü’nde gördüğünü söyledi…

😛

Etiketler: , , ,

Kategori: yaşamın içinden

“Öğrenciydik bir zamanlar” yazısına şu ana kadar 7 yorum yapılmış:

 1. Yine var mıdır böyle uğraşlarınız :)?

 2. Slogan çok güzel olmuş ve durumu çok güzel ifade etmişsiniz.. İyiki o anda hocanız yanınızda belirip aniden 🙂 o notları elinizden almamış..

 3. Bazı kısaltmalar ile ilgili düşünce yapım pek değişmedi. Zaten yazdım da… http://ugurozmen.com/yasamin-icinden/kisaltmalar
  😛
  Bu arada, dersi izlemeye devam ediyorduk… Yani tümden bu işe konsantre olmuş da değildik. Sadece bir eğlence idi…

 4. IBM de çalışırken bizim için kısaltması daha farklıdı.buda güzelmiş:))

 5. Süpersiniz ya tebrik ediyorum 😀

 6. Sevgili Muhan hocamızı yaşarken tanımamış bir blogcu’nun yazdığı Muhan Hoca konulu yazı.

 7. Mehmet Nalbantoğlu :
  11 Aralık 2019
  2:27 pm

  Sevgili Uğur, her iki yazılıda okurken çok eğlendim. Tam bir kıvrak zeka örneği. Harika. Bu arada askerliğimi yaptığım Belçika’daki NATO karargahı SHAPE (Supreme Headquarters of Allied Powers in Europe) için kullandığımız açılım da şöyleydi: “Super Holiday At Public Expense”. Türkiye’deki koşullarla karşılaştırıldığında çok da yanlış sayılmazdı.

Yorum Yazın