20 Aralık 2012 Perşembe

Öğretmen hataları

Öğrencilerin hataları konusunda bazı yazılar yayınladım. [1] , [2] , [3] .

Öğretmen hatalarına da değindim ve matematik öğrenmemenin öğretmen hatası olduğunu söyledim. Okulda öğrenilmesi gereken birçok konu boş geçiliyor.

gibi konuları öncelikle aile öğretmeli. Ailede öğrendikleri de okullarda pekiştirilmeli. (Aile öğretmese bile, okullar bunları anlatmalı.) Oysa aksi öğretiliyor.

MBA seviyesinde derste ödev veriyorum. “Şu konuşmadaki CRM hatalarını bulun” diyorum. (Ödevin yanıtını da yayınladım.)

Öğrenci şunları yazıyor. (Hepsini okumanıza gerek yok. İsterseniz mavi kısmı atlayabilirsiniz.)

CRM bir teknoloji değildir. Aksine, sizin satış ve pazarlama çabalarınızı desteklemek için teknolojiyi kullanır. CRM uygulanmaya, kullanacağınız sistemi ve yazılımı karar vermeden çok önce başlar. CRM amaçlarının, proje gereksinimlerinin ve başarı faktörlerinin tanımlanması CRM’in başlangıç noktasıdır. Diğer bir deyişle CRM, ne için çabaladığınız, bunun için ne gibi gereksinimleriniz olduğu ve ne zaman başarılı olduğunuzu nasıl tanımladığınızla ile ilgilidir. Bu uygulamada doğru CRM doğru müşteri grubu için hazırlanmamış görünüyor.

CRM başarısızlıklarının büyük bir kısmı teknolojiden daha ziyade insan kaynaklıdır. Uzmanlara göre bu hataların en yaygını, sürece dahil olan herkesin aynı anlayışta olmamasıdır. Başarılı CRM uygulaması bütün çalışanların desteği ve CRM projesinin amacı ve metodunun kabulü ile gerçekleşir. Bu, CRM araçlarını kullanan satış personeli, projeyi yöneten üst düzey yönetimi, bakım ve servis bölümlerini ve satış sürecini etkileyen tüm departmanları kapsar. Uygulamada ki Banka yetkilisi hem müşteriye hissettirdikleri hem yanlış ürünleri satışı konusundaki eksik ifadeleri için sıkıntılar yaşamıştır.

Doğası gereği CRM, müşteri odaklıdır. CRM modeli müşteriye odaklanarak ve daha iyi ilişkiler kurarak satışı arttırmayı amaçlar. Başarılı CRM uygulaması müşteri deneyimini artırır. Başarısız CRM’in sonucunda, müşterileriniz sizinle daha az temas kurmak eğiliminde olur.

Başarılı bir CRM, müşterilerinizin alımlarını kolaylaştırır ve onları bu alış verişten memnun kılar. Bu yalnızca artan satışlar ile ortaya çıkmaz, aynı zamanda çapraz satış, müşteri spesifik satış oranındaki artış gibi diğer satış aktiviteleri ile belirli olur.

Hepsi doğru olsa bile, konuyla ne ilgisi var?

🙁

Bunu yapan tek tük olmadığı için şunu iddia ediyorum. Öğretmenlerin suçu. Bu gençlere sadece soruya yanıt vermeyi öğretseler, yukarıda listelediğim konuların birçoğu aşılmış olur.

Hem özel yaşamında, hem de iş yaşamında daha verimli, kendisinden memnun, hayattan ders alan gençler yetişir.

Gençler, okullar vermedi diye yan gelip yatmayın. Bari siz kendiniz öğrenmeye başlayın.

😉

 

 

 

 

Etiketler: , , , , , , , ,

Kategori: İş hayatı, yaşamın içinden

“Öğretmen hataları” yazısına şu ana kadar bir yorum yapılmış:

  1. Öğretmenin yanlış yapma olasılığı her zaman vardır. Bu nedenle itiraz hakkı kutsaldır. Yanlışsam özür diler ve notunu düzeltirim.

Yorum Yazın