7 Ocak 2011 Cuma

Özünde iyi insan

Sevgili Deniztan friendfeed’de “Özünde değil, gerçekten “iyi” olmak, kötü olmaktan çok daha zor iştir maalesef.” diye yazmış.

He Vallah!

🙂

İş hayatında “iyi insan” yoktur. İyi muhasebeci, iyi müdür, iyi ürün yöneticisi, iyi operasyoncu, iyi reklamcı, iyi forklift operatörü, iyi çömez, iyi çaycı… hatta iyi yalaka, iyi yağlamacı, iyi şaklaban… vardır.

😛

Birine “özünde iyi insan” diyorsak, kendisiyle iş yapmak zorunda olduğumuz ortalığı batırmış, işleri çıkmaza sokmuş, beceriksiz, yeteneksiz kişidir. Bunca sıfatı söylemek yerine “iyi insan” deriz.

Yakışıklı diyemediğimiz artistlere “karakter oyuncusu” dediğimiz gibi.

😛

Etiketler: , , , ,

Kategori: İş hayatı, yaşamın içinden

“Özünde iyi insan” yazısına şu ana kadar 4 yorum yapılmış:

 1. Önder Boynudelik :
  7 Ocak 2011
  3:47 am

  Fırsatını bulamadığı için iyi görünen insan. Yani eline geçebilecek bir güç ve ya fırsat eline geçmediği için iyi olarak görünebilir. O güç ona geçtiği zaman gerçek yüzü çıkıp kötüleşebilir. Bu iyi insan sayılmaz.
  ikincisi eline güç ve ya fırsat geçmiştir. Ama kotuluğü yapma isteği vardır fakat korktuğundan dolayı yapamıyordur. Bu da iyi insan sayılmaz.

 2. Haklısın Önder,

  O dediklerin için, yıllar önce Sait Faik Abasıyanık yazmış. Ben de özetlmiştim.
  http://ugurozmen.com/is-hayati/kibir-ve-gurur

 3. zaten “ozunde kotu insan” diye birsey yoktur, herkes ozunde iyidir.. sadece “farkli bakis acilari” vardir..

 4. Hocam yazıyı okudum, sonra hayatım boyunca özünde iyi insan dediğim birçok isim film şeridi gibi gözümün önünden geçti 🙂 bu kadar mı doğru olur tesbitler. Özünde iyi insan dediğim herkes ya işini yarım yapmış, ya ayıp etmiş, ya üçkağıt yapmış, ya ya ya diye gidiyor 🙂

Yorum Yazın