22 Ekim 2008 Çarşamba

Sorgulamak = “İnsan” olmak

Friendfeed hızla akıyor. Her an bir şeyler eklendiği ve gündem sürekli değiştiği için “hızla akıyor” diyorum.

Bazan basit bir çelişki yakalanıyor. Bir çok şaka veya yorum yapılıyor. İsteyenler beğenilerini “like” tıklayarak belirtiyor.

Burada duruyoruz. Eğer bir şakada, çelişkide “ideolojik” veya “dini” olduğu varsayılan semboller varsa… Birden kılıçlar çekiliyor. İdeoloji taraftarları diğerlerini kalite, seviye, ahlak, vb. açısından suçlama yarışına giriyor. Önceden de yazmıştım “ideoloji her suçu haklı kılar” diye. Fanatikler beni haklı çıkarıyor. Yazı burada…

  • Onlarca yorum vardı ama Friendfeed gidince, yorumlar da gitti.

geometri-3

Aklıma gençken okuduğum bir cümle geliyor: “Becerikli bir arıyı beceriksiz bir mimardan ayıran en önemli özellik, arının o mükemmel altıgenleri neden ve nasıl yaptığını bilmeden yapmasıdır“.

Beceriksizlik yapsa, düzgün yapamasa, yeniden ve yeniden denese bile, neyi neden yaptığını sorgulayanların, yani “gerçek insan”ın tarafındayım.

Resim şuradan alıntıdır.

Etiketler: , , , ,

Kategori: yaşamın içinden

“Sorgulamak = “İnsan” olmak” yazısına şu ana kadar 4 yorum yapılmış:

 1. Uğur abi,
  Bahsettiğiniz yazının adresi şu 🙂

  http://friendfeed.com/e/5cab4a61-5695-46c7-0889-ca8fcb21f4f9/deoloji-ve-su/

 2. Teşekkürler Aygül ve Erhan (Erdoğan),

  Yazıyı düzelttim. Nasıl yapıldığını bana mail atarak anlatır mısınız?

 3. Bu yazıya ait yorumlar ve tartışmalar da burada http://friendfeed.com/e/fd38f4c3-7c7d-d3c2-b8e2-de7ceb07b9c9/Sorgulamak-nsan-olmak/

 4. Sosyal Bilimlerde 2 noktadan bir doğru geçmez. Çok sayıda örneklem sorgulanır, iddianın ne kadar desteklendiği gözlenir. Önce, sorgulama ve kendinden emin olMAma ile başlamak gerekir.

Yorum Yazın