24 Mart 2012 Cumartesi

Sosyal CRM buluşması – uyarı 3

Ocak ayında yapılan Sosyal CRM Buluşması’nda konuşan Sn. İbrahim Gökçen, S-CRM’in ne kadar matematiğe, istatistiğe, modellemeye ve ölçümlemeye dayandığını bize anlatmıştı. Bazı arkadaşlarımız “Çok teknik oldu” hatta “hiçbir şey anlamadım” bile demişlerdi.

Bu nedenle Sn. Gökçen’in bahsettiği bazı kavramları, 20 Mart’ta yapılan Sosyal CRM Buluşması‘nda bizzat deneyletmek için

yazılarında benim anlatıp herkesin dinleyeceği bir ortamın olmayacağını belirttim.

Bir dizinin internet sitesinin S-CRM ile nasıl diziden daha çok para kazanabileceğini sorgulatacaktım.  Fikir kafamda vardı ama hangi diziyi seçeceğime karar vermemiştim. İlk yazıyı (4 Mart) yayınladıktan sonra, bu amaçla kullanılacak bir dizi aradım. Hemen hiç dizi seyretmediğim için sosyal medyada adı geçen dizilere baktım. Sonunda TV’de değil Facebook sayesinde görsem bile en çok izlediğim dizi olan “1 erkek 1 kadın“da karar kıldım.

Bu fikrimi 4 – 5 kişi dışında kimseyle paylaşmadım. Ahmet KIRTOK ve Sedat TAHTAKESEN ile yaptığımız sohbette anlattım. Sedat, dizinin yapımcısı olan Bando Yapım‘dan Mehmetcan Yüksel‘i tanıyormuş. Hemen aradı. Ertesi gün buluştuk. Ben aklımdakileri anlattım. Onlar da hem sosyal medya ağırlıklı içeriklerden yarım saatlik bir CD yaptılar, hem de toplantıya gelip izlediler.

😀

Sunuma ait notlarımı www.uzaktanCRMegitimi.com sitesinde yayınladım.

Müge Cerman da toplantıyı yayınlamış. Oradaki “altın yumurtlayan tavuk” konusuna dikkat edilmeli.

😉

Birkaç SMU, Bando Yapım’ın Pazarlama Müdürü Sayın Feray ALTAN’ın toplantıya gelip izlemesini “benim onlardan para alarak “1 erkek 1 kadın” dizisi için kalabalığın fikrini bulmaya çalıştığım”  şeklinde yorumlamışlar.

Bana anlatıldı. Güldüm. “Rahatsız olmadınız mı?” diye soruldu. Neden çok yanlış örnek  olduğunu anlattım.

Şunu da söyledim.

  • Böyle bir işi yapmam için kabul edebileceğim para tutarı ne olabilir?
  • 20 dakikalık (sonunda ne olacağı belli olmayan) bir seans için bir yapımcı ne para verir?

gibi 2 soruyu kendisine soran akıllı biri zaten bunun olamayacağını anlar.

Bence, basit verileri bir araya getirip anlamlı bilgiler üretemeyen insanlar, CRM veya S-CRM gibi konularda boşuna zaman harcamamalı.

Havalar da güzelleşti. Kırlar, sahiller sizi bekliyor. Çıkın dışarı. Elele tutuşun… SMU olun.

😀

Etiketler: , , ,

Kategori: yaşamın içinden

“Sosyal CRM buluşması – uyarı 3” yazısına şu ana kadar bir yorum yapılmış:

  1. Allah bu insanlara akıllar fikirler versin, ağzımı bırakıp dibimle gülüyorum bu konuşmalara. Ağızları torba değil bu kızanların, büzemiyoruz. Doğru demişsin “ele ele tutuşup kırlada SMU olsunlar” 🙂

Yorum Yazın