24 Aralık 2009 Perşembe

Sözde Başkan

Yanılmıyorsam O’Henry‘nin bir öyküsüydü… (Google’da aradım, bulamadım)

Horoz her sabah kendisi öttüğü için güneşin doğduğunu zanneder.  Bir gün, sesi kısıktır. Güneş doğmayacak diye gerilim içindedir. Çiftliğin çitinin üzerine tüner. Tüm gücüyle ötmeye çalışır. Nafile… Kendisi bile sesini duyamaz.

O sırada güneş doğar.

😀

Böyle yöneticiler de var. Bu öykünün yazılma nedeni gibi…

🙂

Bizim Başkan, dini bayramlardan önceki gün (arife günü), öğleden sonrayı tatil etmiş. Bunu da kadrosuna gururla bildirmiş. “Çok çalıştınız… Hak ettiniz…” diyerek…

Tüm kadro, Yılbaşını, 23 Nisan ve 19 Mayıs’ı da tatil etmesini bekliyor.

😉

Etiketler: , , ,

Kategori: İş hayatı, yaşamın içinden

“Sözde Başkan” yazısına şu ana kadar yorum yapılmamış

  1. Hocam bildiğim bir işyerinde de mesai saatlerinin 9-6 arası olduğunu iddia eden fakat servisleri sabah 7:30-8:00 arasi şirkete getirtip, 19:30’da kaldıran bir “yönetim” vardı. Neyse ki sonunda açılan davalardan bunun yasal olmadığını geç de olsa öğrenmiş ve uygulamayı “bir miktar” düzeltmişler. Patron yerli ve 40’lı yaşlarında…

  2. Canan çok teşekkürler.

    Yazdığın kişi de “uyanık” olmayı meziyet zanneden, kendi yönettiği ekibin bir parçası olmayı hiç istemeyen “Başkan” örneği.

    Profesyonel ortamda, “patronun adamı” olmak zorunda olduğumuzu biliriz. Ama önemli olan, bu koşullarda ekibimize en iyiyi vermeyi amaçlamaktır.

    Diğer yandan, 9.00 – 18.00 yerine 08.00 – 19.00 mesaisi uygulandığında, daha çok iş çıkmaz ama daha çok işletme gideri çıkar. Özellikle elektrik, telefon masrafları artar.

Yorum Yazın