5 Şubat 2012 Pazar

Süreç, keyif ve TEDxRESET

2 Şubat 2012 tarihli TEDxRESET‘teki konuşmacıların büyük kısmı sadece sonuca odaklananların mutsuzluğundan bahsetti. Sürece odaklanılmasını önerdi.

Sayın Fatoş Karahasan yabancı konuşmacıların söylediklerinin özetini yayınlamış.

Ben demiştim” diyeceğim.  Aklın yolu bir.

Sürecin keyfini çıkarın.

😀

Bu vesileyle, başta Ali Üstündağ olmak üzere, tüm konuşmacılara ve düzenleyenlere teşekkür ederim.

🙂

 

Etiketler: , , ,

Kategori: yaşamın içinden

“Süreç, keyif ve TEDxRESET” yazısına şu ana kadar bir yorum yapılmış:

  1. Farklı bir yönden bakmak gerekirse, süreç sahiplerinin (operasyonu yapanlar) keyif alamadıkları ortamda sonuç sahiplerinin (yöneticiler) mutlu olmasını beklememek gerekir.
    Bu yaklaşımın en basitinden en zor süreçlere hayatın her alanında geçerli olduğunu düşünüyorum (Burada ki kabulde süreç sahiplerinin doğru profilde, gerekli kişisel donanımlara sahip olduğunu varsayıyoruz)

    İş hayatı için örnek oluşturmak gerekirse; ne istediğini bilemeyen, istediği sonuç için gerekli kaynakların temin edilmesi için çabalamayan (bunu verimlilik, tasarruf zanneden), süreç sahibine insiyatif alanı oluşturmayan, kendisinden başkasının öngörü sahibi olabilmesini mucizevi bir olay zanneden (önerileri dinlemeyen, risk olarak algılayan, zaman kaybı olarak gören), aynı insan kaynağının daha fazla çalıştırarak (mesai vb, burada da verimlilik yapıldığını zannediliyor ya 🙂 uzun vadede çalışana ve kuruma zararı sonsuz) sonuç almayı umut eden yöneticilerin (süreç sahipleri), tersini yapanlardan fazla olduğu bir dünyada sonuçların da bizi A noktasından B noktasona götürmemesine şaşırmamak gerekiyor.

Yorum Yazın