5 Mart 2011 Cumartesi

Tarih’ten kurtulmak

Çalıştığım her işte, ilgi alanım konusunda elime geçen tüm malzemeleri biriktirdim. Sadece çalıştığım işyerine ait olanları da değil.Gazete küpürleri, çeşitli dergilerdeki röportajlar, konuya odaklanan yayınlar, rakiplerin – hatta yurt dışındaki kuruluşların – broşürleri, vb…

Kredi kartları konusunda ciddi bir kişisel koleksiyonum oldu. Belki birgün “Türkiye’de kredi kartı’nın tarihçesi“ni yazarım diye, onlarca kitabı ve yüzlerce broşürü elimde tuttum.

Bugün hayatta olmayan Yaşarbank, Pamukbank, Demirbank, Interbank, İktisat Bankası, Kentbank gibi bankalara ait broşürler de bunların içinde…

Çok iyi bilmeme ve bizzat şekillendirenlerden biri olmama rağmen, Türkiye’de kredi kartı’nın tarihçesini yazmaktan vazgeçtim.

Kredi kartıyla uğraşmayı geçmişte yaşamak gibi algılamaya başladım. Başka projelerim var. “Nasıl beynimde onlara yer ayırıyorsam, evimde de ayırmalıyım” diye düşündüm.

Yapı Kredi Bankası‘na ait olanları, bankaya veriyorum.

Eğer isterlerse, elimdeki diğer dokümanları da BKM (Bankalararası Kart Merkezi) ‘ne vereceğim. İstemezlerse, bu konuda araştırma yapan veya kitap yazmayı düşünenlere sunabilirim.

İlgileniyorsanız haberim olsun.

😀

Broşürdeki modern hanımefendinin elindeki telefona bakarak tarihi kestirebilirsiniz.

😉

Etiketler: , ,

Kategori: yaşamın içinden

“Tarih’ten kurtulmak” yazısına şu ana kadar 3 yorum yapılmış:

 1. Merak ettim,
  Elinizdeki broşürlerden Yapı Kredi Bankası’na ait olanları, bu kurumun kredi kartı politikasını (ya da hizmetini) doğru olduğu için mi bankaya vereceksiniz, yoksa YKB’nin bu yönde bir talebi mi oldu? 🙂

 2. Yıllarca o bankada çalıştığım için en çok Yapı Kredi Bankası’na ait broşürler var. Yıllardır biriktirdiğim için heba etmek istemedim. (Bir koleksiyoncu davranışı)

  Yapı Kredi’de şu anda çalışan arkadaşlarımı aradım. Yani, Yapı Kredi’nin bir talebi olmadı. Ben özellikle vermek istedim.

  😉

  Kendimle hesaplaştım ve YKB’yi affettim. Türkiye’nin ilk taksitli kartını çıkaran kişi olarak, beni kovup kartı yok etmeye çalışmalarını zaten piyasa cezalandırdı. Daha önce 2 katı kadar pazarpayına sahip olduğu bankanın YKB’yi geçtiğini biliyoruz.

  Bu olumsuz duyguyu daha fazla içimde taşımamaya karar verdim. Bu kararımın YKB’yi onaylamak veya desteklemek gibi bir anlamı yok. Sadece koleksiyoncu davranışı.

 3. Anladım, yanıt için teşekkür ederim.
  Evet, YKB’nin Garanti Bankası’na karşı kredi kartı piyasasında pasta payını büyük oranda kaybettiğini ben de dışarıdan gözlemledim.
  (Ya da tahminim Garanti Bankası. O sektörde olmadığım için ayrıntıları bilmiyorum).

Yorum Yazın