26 Mart 2014 Çarşamba

Toplumun aynası

Az önce Fatoş Karahasan’ın Facebook’a yazdığı şu satırlarla karşılaştım.

FatosKarahasan-1

Her kelimesine katılıyorum.

🙁

Ağustos 2012’de, Fatmanur Erdoğan “Sizce Türk insani dürüst insan mıdır?” diye sormuştu.

Ben “kendisine yapılmasını istemediğini başkasına yapan kişi dürüst değildir“ diye tanımladığımdan “Hayır!” yanıtını rahatça verebildim  Kendinden kaçmayı becerenler bu tanıma “dürüstlükle ilgisi yok, empati veya bencillik tanımıdır” dediler. Nasıl bencil ama dürüst olunuyorsa?.

(İsterseniz bu konuda [1] ve [2] yazılarımı okuabilirsiniz.)

🙁

Kendisini sorgulamaktan bu kadar uzak, bahane bulmaya bu kadar yatkın bir toplum sürekli kriz yaşamak zorunda kaılr. Bu gider, başkası gelir.

🙁

 

Etiketler: , , , , , , ,

Kategori: yaşamın içinden

“Toplumun aynası” yazısına şu ana kadar 2 yorum yapılmış:

 1. Metin Kahraman :
  26 Mart 2014
  2:40 pm

  Uğur abi selamlar,

  Müthiş tespit, müthiş örnek ellerine sağlık 😉

  Bazen gerçekten ne yapmaya çalıştığını anlayamadığımız ve gerçek düşüncelerinin ne olduğunu bilemediğimiz o kadar çok insan var ki, gerçek yüzlerini kapalı ortamlarda gördüğümde hayrete düşüyorum! Her görüşe saygım var, taraf olana da saygım var ama iki-üç-beş yüzlü “her taraflı” olanlara artık hiç tahammülüm yok. “Bukalemun” diye tabir edebileceğimiz -ki bukalemunun da hayatta kalmaya dair haklı gerekçeleri var- gün boyu yalaklanmayı düşünen, fırsat kovalayan öpen, koklayan “yav canım orada öyleydi burada böyle” diyen bu cinslerin umarım soyu tükenir de dengeler yeniden rayına oturur.

  Son sözüne de şiddetle katılıyorum, insan başkasından önce kendini sorgulamalı. Çok şükür bu yorumu yazarken, işimi yaparken, hayatımı yaşarken geriye dönüp de “sövdük sövdük şimdi karşımızda duruyor diye yalıyoruz” dediğim bir durum yok, çok şükür 😉

  *Not: CRM etkinliği varmış geçen hafta, geç haberimiz oldu kaçırdık ama sonrakinden haberdar olalım 😉

  Sevgiler

 2. Abi çok iyi bir noktaya dokunmuşsun gerçekten.

Yorum Yazın