19 Haziran 2012 Salı

Tutarlılık / samimiyet / liderlik

Sayın Tayfun Bayazıt gelişmiş ülkelerin Meksika – Los Cabos’taki toplantısından bir izlenimini  Facebook’ta yazdı. İzniyle paylaşıyorum. 

.

Los Cabos’tan bir B20 hikayesi…

Dünya Bankası, IMF ve OECD Başkanları sahneyi aldılar ve kendi kurumları perspektifinden krizden çıkış için ülkü ve inanç birliğinin gerekliliğine dem vurdular. Buraya kadar güzel.

Soru cevap kısmına geçildi. İlk soru bence on puanlıktı ve gelişmiş ülkelerin özelikle Avrupa tarım subvansiyonlarının yeni bütçe politikalarında yeri olup olmadığı ile ilgiliydi. Üç başkan da soruya doğrudan cevap vermeyip lafı araştırmalarında gelişmekte olan ülkelerin fosilli yakıtlara verdikleri teşviklerin asıl sorun olduğuna bunun sosyal, çevre ve eşitlik açılarından irdelenmesi gerektiğine getirip hazeruna öğüt verdiler. Hadi bu da güzel gerçi bu laf bize değil tabii ama tamam diyelim.

Sonra ne oldu? Toplantı bitti, herkes gibi ben de çıkışa yöneldiğimde gördüm ki üç başkan da otelden çıkıp üç ayrı 5lt motorlu dev benzinli dörtçekerlere binip muhtemelen beraber olacakları diğer toplantı merkezine hareket ettiler. Hani verdiğiniz dersler? Hani samimiyet?

Üstelik bu B20 toplantısı için Nissan onlarca elektrikli araba tahsis etmiş. Bu çok ünlü şahsiyetler kendilerine ayrılmış çevre canavarlarına binerken yan tarafta elektrikli, sıfır emisyon arabalardan 10 tanesi boşta bekliyordu.

Samimiyet olmaksızın liderlik olur mu, liderlik olmadan krize çözüm olur mu?

 

Etiketler: ,

Kategori: yaşamın içinden

Yorum Yazın