5 Ocak 2009 Pazartesi

Yaratıcılık “birey”seldir

Gençliğimde düşünce yapımı şekillendiren bir kitap (roman) vardı. Benim “ben” olmama çok faydası olmuştu. O zaman ki adı “Bir Pınar ki” idi. (Şu roman ve film isimlerini romantik yapmasalar…) Orijinal adı “The Fountainhead”. Bu kitabın sosyal bilimler açısından önemli olduğunu, ODTÜ – İşletme’de okurken öğrendim.

Geçenlerde araştırdım. Yeni bir baskısı varsa, çocuklarıma hediye etmek için. Türkçe olarak yeniden basılmıştı. Bu seferki adı “Hayatın Kaynağı”…

Yazarı Ayn Rand, 12 yayımcıdan kovulduktan sonra, genç bir editör tarafından kabul edilir. Bu editör firmasına “Eğer bu kitap size uygun değilse, ben de size uygun bir editör değilim” diye mesaj gönderir. 1943 yılında yayımlandığında o zamanki medya tarafından olumsuz eleştiriler alır. Ama ağızdan ağıza ünü yayılır ve yüzbinlerce satar. (Bu zamana kadar 5 milyonun üzerinde satmış.)

1949’da da Gary Cooper’ın başrol oynadığı filmi çekilir.

Yazarın görüşlerini, yayıncının düşüncelerini sevmeyen bir eleştirmenin bile kitabın önünde nasıl saygıyla eğildiğini şuradan izleyebilirsiniz.

Bu kitabı neden öneriyorum. “Yaratıcılık” tanımı için… Bir de “bencillik” ile “bireycilik” arasındaki ayrımı en iyi anlatan kitap olduğu için… Okumakta çok yarar var.

😉

Etiketler: , , , , ,

Kategori: yaşamın içinden

“Yaratıcılık “birey”seldir” yazısına şu ana kadar yorum yapılmamış

 1. Annem bu kitabı okumuş ve bana da tavsiye etmişti. 2 senedir elim rafa gidiyor ama her seferinde bir başka kitaba sardığım için okuyamıyordum. Sanırım şimdi güzel bir fırsat beni bekliyor (;

 2. Gerçekten de beni yönlendiren ender şeylerden birisi bu kitap. Ben de herkese tavsiye ederim.

 3. Aynı yazarın “Atlas Shrugged” ( Atlas Silkindi/Atlas Vazgeçti) isimli romanını okumanızı özellikle öneririm..Yazarın
  —Benim felsefem, özünde, hayattaki ahlaki amacı kendi mutluluğu olan, varlığının yegane amacı ve en yüce eseri olarak yaratıcı üretkenliğini gören kahramansı bir varlık, bir insan konseptidir.–cümlesiyle tüm objektivist düşüncesini özetlediği kitabı çok beğeneceğinizi düşünüyorum..Hatta size önermişken ben de tekrar okusam iyi olur:-))

 4. Bu kitap hakkında söylenenleri duyduğum halde “Atlas Shrugged” okumaya başlamıştım. Bitirince (henüz 2. cildine yeni başladım) ilk işim “Fountainhead” okumak olacak. Teşekkürler.

 5. hemen ediniyorum bu kitabı. Teşekkürler Hocam

 6. Ayn Rand, hastasıyız.. Hani kısa okumalara “Ben” ile başlayabilirsiniz. Esasında 14 şubat hediyesi için de süper olur.
  Biz sizi seviyoruz yerine ben seni seviyorum diyebilmenin ilk anı.

 7. Hocam unutmadan bir anımı da anlatayım.Kemer’de Çamyuva’da askerlik yaparken, Kapitalizm: Bilinmeyen ideal kitabını okuyorum. 8 kişilik ve sadece 4 kişinin yattıgı koguşta bu kitabı okurken bir cümle gelir. ASkerlik yapılması gereken bir kamu hizmeti değildir.Zaten şahsımdaki liberal yapıdan dolayı askerligimin ülkeye faydasından çok zararı oldugunu düşünüyordum.Bir de Rand bunu dedi ki. bir of çektim kemer yıkıldı :=)

Yorum Yazın