31 Aralık 2012 Pazartesi

Yeni yılınız…

Yeni yılınızın sağlıklı, mutlu, başarılı ve keyifli geçmesini dilerim.

1 – Yeni yıl kavramına çeşitli nedenlerle karşı olabilirsiniz. İnaçlarınız uygun değildir; tüketim toplumunun icadı olduğunu düşünüyorsunuzdur, ve saire… Bu koşullarda bile önümüzdeki 365 günün (hatta sonrasının) iyi geçmesini diliyorum.

2 – Sağlıklı geçmesi dileklerim bir kehanet veya sigorta değildir. Sizin de kendi ruh ve beden sağlığınız için gerekenleri yapmamanız durumunda, hiçbir sorumluluk üstlenmem. Sonra bana gelip “hani, demiştin ya” diye söylenmeyin.

3 – Mutlu olmak için de çaba göstermelisiniz. Herşeyi başkasından (özellikle de devlet baba’dan) beklemeyin. Sevgi pıtırcıkları gelecek ve sizi bulacak diye yan gelip yatarsanız, sene sonunda geriye bakıp “Neden ben mutlu olmadım” diye bana kızmayın.

4 – Başarılı geçmesini dileyerek kapitalist bir çağrışım amaçlanmamıştır. Sizin için başarı insanların mutluluğu, çocukların sevgisi, Everest’e (kendinizinkine veya Dünya’nınkine) tırmanmak, Küçükyalı’dan Büyükada’ya yüzmek, ODTÜ’ye (veya başka bir okula) yanında yüzlerce polis olmadan yeterli puanı kazanıp girmek de olabilir. Her ne ise, onu başarmanızı diliyorum.

5 – Keyif diye… Bir fıkraya kahkahalarla gülmek, neşeli anları sevdiklerinle paylaşmak, Boğaz’da güzel bir güneş batışı, neşeyle “amma da çok yedik” diyebilmek, takdir etmesi anlamlı birinin “çok iyi be!” demesi, bir çocuğun büyümesini izlemek, bir dostunun telefondaki sesi, kadehlerin birbirine çarpınca çınlaması, fırlama bir veledin saçlarını okşamak, çoktandır görmediğin biriyle kucaklaşmak, aylardır gitmek istediğin bir yere varmak, başkaları şaşırırken olgun bir gülümseme, ince ve nezih bir değinmenin anlaşıldığını bakışlardan hissetmek, bir bebeğin çığlıkla karışık kahkahası, fırından yeni çıkmış ekmeğin kokusu, bir buluşmadan sevinçle ayrılmak, bir doğum gününde “iyi ki…” diyebilmek istenmiştir.

Özetle, siz ve sevdikleriniz için güzel bir yıl olsun.

Etiketler: ,

Kategori: yaşamın içinden

“Yeni yılınız…” yazısına şu ana kadar 6 yorum yapılmış:

 1. güzel tespitler içeren, edilgen bir beklentiden öteye geçmek, etken olup bir şeyler yapmak konusunda insanı kışkırtan türden bir güzel dilek.

  güzel bir yıl olması için elimizden gelenin en iyisini yapmamız gayretiyle, size de güzel bir yıl dilerim 🙂

 2. Yavuz Selim Bilgin :
  1 Ocak 2013
  8:27 pm

  Aynı dileklerle hocam…

 3. Büyük sözü dinleyeceğim hocam. Aklımda bulunacak söyledikleriniz. Teşekkürler.

 4. sizin için de güzel bir yıl olsun

 5. Ne guzel ifade etmissiniz sizin de yiliniz guzel olsun Hocam

 6. Eski yılbaşı mesajlarının hükmü kalmamış değil, onlar aynen devam ediyor. (Hatta bu vesileyle bir göz atıverin.)

Yorum Yazın