5 Nisan 2016 Salı

Kişisel Veriler ve Sosyal CRM

Bildiğiniz gibi, KİŞİSEL VERİLERİN KORUNMASI KANUNU 24 Mart 2016 tarihinde TBMM tarafından kabul edildi. Artık Cumhurbaşkanı’nın onayı sonrasında Resmi Gazete’de yayınlanması bekleniyor.

Bu konuda TV’lerde yayınlar yapıldı, birbirinden değerli hukukçular yorum yaptı. Ben işin sosyal medya ve CRM boyutu konusunda sadece bir tek noktaya değineceğim.

Kişisel verilerin işlenme şartları” konulu 5’inci maddede “Kişisel veriler ilgili kişinin açık rızası olmaksızın işlenemez” diye belirtilmiş. Bu çok iyi.

Yasal-dayanak

Ancak, istisnalar da aynı maddede yer alıyor. “Aşağıdaki şartlardan birinin varlığı hâlinde, ilgili kişinin açık rızası aranmaksızın kişisel verilerinin işlenmesi mümkündür” diyerek istisnalar sıralanmış.

Bu istisnalar içinde “İlgili kişinin kendisi tarafından alenileştirilmiş olması” koşulu var.

Bu cümleyi “sosyal mecralarda paylaşarak alenileştirdiğiniz veriler, rızanız olmadan işlenebilir” diye yorumladım.

Geleneksel İzinli Pazarlamanın Sonu isimli (Ağustos 2011 tarihli) yazımda bunu anlatmaya çalışmıştım.

Siz kendinize ait hemen herşeyi sosyal mecralarda yayınladıktan sonra “Eyyy Facebook. Buraya koyduğum her şey bana aittir. Kullanamazsın” diye yazıyorsunuz ya. Tıbben sakıncası yok ama, işe yaramaz.

Yasalar bile “kendiniz alenileştirdiğiniz takdirde” veriyi işleyeni suçlu bulmuyor.

Benden söylemesi.

🙂

Notlar:

 1. Konuyu hatırlatan Avukat Muhip Şeyda Işıktaç’a teşekkürler
 2. Hukukçuların yorumlarını merakla bekliyorum.

.

Etiketler: , , , , , ,

Kategori: CRM

“Kişisel Veriler ve Sosyal CRM” yazısına şu ana kadar 5 yorum yapılmış:

 1. Muhip Seyda ISIKTAC :
  5 Nisan 2016
  8:05 pm

  Hocam, bu konu sizin bahsettiğiniz kadar kolay çözümlenecekmiş gibi durmuyor. Yasayı bir bütün olarak ve diğer mevzuatla birlikte incelemek gerek. Benim ekibim bu konuda bir çalışma hazırlıyor. Tamamladıkları Zaman sizinle de paylaşacağım.

 2. Banu Kırtok Temel :
  6 Nisan 2016
  7:37 am

  Hocam,
  bence doğru yorumlamışsınız, sosyal mecralardaki paylaşımlar da alenileştirme kavramına dahildir diye düşünüyorum ve tabii bununla sınırlı da değildir.
  Kişinin bir çok devlet veya özel kurumda, form doldurarak, telefonla veya başka yolla verdiği bilgiler de alenileşmiş sayılacak. Kavram çok geniş ve muğlak. Heryere yorulabilir. Ve tabii facebooktaki o “bana aittir bla bla” paylaşımları da tamamen işlevsiz
  🙂
  (Facebook yorumu)

 3. Social CRM konusundaki global trendleri Barton Goldenberg aynı ismi taşıyan kitabında detaylı olarak ele almış, konuyla ilgilenenlere tavsiye ederim. Konunun Türkiye tarafında ise 30 milyon kişinin verilerini internetten indirilebildiği bir dönemden geçiyoruz, kötü niyetli kişiler verileri harıl harıl işlerken küçük ölçekli firmaların kampanya attığı kampanya mesajı nedeniyle yüksek cezalar yediği bir ironi söz konusu.

 4. Kendi alenileştirdiğiniz verileri kullananları (yasal olarak bile) suçlayamazsınız.

 5. Sosyal mecralarda bıraktığınız izlerden karakter analiziniz bile yapılıyor. Kendi alenileştirdiğiniz verilerle hakkınızda hemen her şeyin bilinmesini sağlıyorsunuz.

Yorum Yazın